Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Japonia ostro ogranicza zakupy Apache

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 stycznia 2008

Ministerstwo obrony Japonii poważnie ograniczyło planowane zakupy śmigłowców Fuji-Boeing AH-64DJP Apache Longbow. Z planu budżetu na 2008 wynika, że chce ich kupić tylko 13 zamiast wcześniej planowanych 63.

Kupione śmigłowce będą stanowić wyposażenie jedynie jednej eskadry. Z ujawnionego niedawno planu budżetu wynika, że żaden z nich nie będzie dostarczony w 2008. O zasadniczym ograniczeniu liczby kupionych Apache Longbow zdecydował przede wszystkim drastyczny wzrost ceny - z 4,5 do 8,5 mld jenów (79 mln USD).

Do tej pory Japonia kupiła 10 śmigłowców Apache. Kolejne trzy pozyskuje w ramach MTDP (Mid-Term Defence Programme), który ma potrwać do 2009.

AH-64DJP Apache Longbow to japońska wersja amerykańskiego śmigłowca AH-64D. Został on wybrany w sierpniu 2001 pod warunkiem uruchomienia produkcji przez wytwórnię japońską. Wskazano wówczas Fuji Heavy Industries. Planowano zakup nawet 80 śmigłowców uzbrojonych w kpr Stinger.

Prototyp wyprodukowanego przez FHI AH-64DJP został oblatany w styczniu 2006. Już wówczas jego cenę przeszacowano na 7,4 mld jenów. Uroczystość przekazania śmigłowca Japanese Ground Self Defense Force odbyła się 15 marca 2006.

Po rezygnacji z zakupu planowanej liczby AH-64DJP, japońskie ministerstwo obrony poszukuje alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich może być przedłużenie eksploatacji i modernizacja śmigłowców AH-1S Huey Cobra. W grę wchodzi także budowa rodzimego śmigłowca na bazie OH-1 produkowanego przez Kawasaki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.