Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy serbski kbkm

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 03 lipca 2011

Na wystawie Partner 2011 w Belgradzie serbski producent broni strzeleckiej, Zastava Arms, pokazał nowy 5,56-mm karabinek maszynowy M09/M10.

Zastava Arms zaprezentowała swój najnowszy karabinek maszynowy do amunicji 5,56 mm x 45 w odmianach M09 i M10 na wystawie Partner 2011 / Zdjęcie: mp.net

Podczas odbywających się od 28 czerwca do 1 lipca w Belgradzie Międzynarodowych Targach Systemów Obronnych i Wyposażenia Partner 2011, Zastava Arms pokazała nowy, zasilany z taśmy 5,56-mm karabinek maszynowy. Serbowie nie ukrywają, że konstrukcja bazuje na karabinie maszynowym PKM. Świadczy o tym charakterystyczna komora zamkowa i jej pokrywa, jak również - w modelu M09 - skopiowana z rosyjskiej broni kolba. W M10 zastosowano kolbę z lokalnej odmiany PKM - karabinu maszynowego M84.

Broń w  odmianie M10 z kolbą z km M84, zespołem szyn montażowych w  miejscu łoża i skrzynką nabojową wymienną z FN Minimi / Zdjęcie:  Yugoimport

Wzorowanie się na znanej konstrukcji ma swoje wady. Dotyczy to zasilania - serbski karabinek maszynowy wyposażono w wspornik pozwalający na stosowanie typowych skrzynek amunicyjnych z FN Minimi. Jednak tam amunicja podawana jest z prawej strony, nie zaś z lewej, jak w PKM. A ze względu na położenie napinacza również po prawej, taśma nabojowa będzie każdorazowo przeszkadzała w przeładowaniu broni.

Broń ma stałe mechaniczne przyrządy celownicze, a na pokrywie komory zamkowej umieszczony został odcinek uniwersalnej szyny montażowej. Odmiana M09 ma proste łoże, zastąpione w wersji M10 zespołem czterech szyn Picatinny. Karabinek maszynowy ma ergonomiczny chwyt pistoletowy i prosty dwójnóg, również skopiowany z PKM/M84.

Karabinek  maszynowy M09 z celownikiem optycznym o powiększeniu 2x i polu  widzenia 14° przedsiębiorstwa Teleoptik-Ziroskopi NO M04. Wymiary -  127x70x70 mm, masa z montażem - 0,6 kg / Zdjęcie: mp.net

Karabinek maszynowy działa w oparciu o odprowadzanie gazów z przewodu lufy, ryglowany jest przez obrót zamka. Broń ma mechanizm spustowy dostosowany do prowadzenia ognia ciągłego, jak i 3-strzałowych serii. W przeciwieństwie do większości podobnych modeli, M09 ani M10 nie zostały wyposażone w wymienną lufę.

Masa M10 wynosi 6,5 kg, w tym lufy 1,1 kg. Długość całkowita - 1250 mm, długość lufy - 495 mm (460 mm bez tłumika płomienia). Lufa ma 6 bruzd prawoskrętnych o skoku 178 mm. Prędkość wylotowa - 890 m/s. Szybkostrzelność teoretyczna - 700 strz./min.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.