Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Leopardy 2A7+ dla Arabii Saudyjskiej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 04 lipca 2011

Niemcy zgodziły się na sprzedaż Arabii Saudyjskiej ponad 200 czołgów Leopard w najnowszej wersji 2A7+. Przeciwko transakcji protestuje opozycja.

Rząd Niemiec nie zgadzał się dotąd na sprzedaż Arabii Saudyjskiej, którą uznawał za państwo autorytarne, nowoczesnego, ciężkiego uzbrojenia. Taka polityka była realizowana pod wpływem Izraela, który obawia się wzrostu potęgi arabskiego królestwa. Na zmianę zasad od co najmniej dekady naciskały niemieckie koncerny zbrojeniowe, w tym Kraus-Maffei Wegmann i Rheinmetall - producenci Leopardów. Decyzja, o której pisze Der Spiegel oznacza, że odniosły one wreszcie sukces. W ubiegłym tygodniu zgody na transakcję udzieliła rada bezpieczeństwa, w skład której wchodzi kanclerz Angela Merkel, minister obrony Thomas de Maizière i minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle.

W 2010 Arabia Saudyjska usiłowała kupić Leopardy od należącej do amerykańskiego General Dynamics hiszpańskiej spółki Santa Barbara. Produkuje ona niemieckie czołgi na podstawie licencji. Do zawarcia umowy jednak nie doszło ze względu na ograniczenia licencyjne. Niemcy z kolei oferowały czołgi używane, które gotowe były zmodernizować. Na to zaś nie chciał się zgodzić Rijad.

Według nieoficjalnych informacji, w pierwszej fazie realizacji kontraktu Arabia Saudyjska ma otrzymać 44 Leopardy 2A7+. Cały kontrakt ma dotyczyć ponad 200 czołgów. Jego wartość jest szacowana na kilka miliardów Euro. Po ujawnieniu kontrakt wywołał poważne dyskusje polityczne w Niemczech.

Kontrakt ma być finansowany z wartego 93 mld USD pakietu stymulacyjnego ogłoszonego w marcu przez króla Abdullaha. Pakiet dotyczy także wzmocnienia potencjału obronnego Arabii Saudyjskiej. Ma przynieść stworzenie co najmniej 60 tys. miejsc pracy w sektorze bezpieczeństwa. Największym beneficjentem tego pakietu mają być USA (Zbrojenia Bliskiego Wschodu, 2011-01-19).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.