Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińskie Su-27 w pogoni za U-2

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 25 lipca 2011

Dwa chińskie myśliwce Su-27 wtargnęły w przestrzeń powietrzną Tajwanu w pogoni za amerykańskim samolotem rozpoznawczym U-2. Odleciały dopiero po interwencji tajwańskich F-16.

Do incydentu doszło 29 czerwca. Dopiero dziś poinformowała o nim lokalna prasa, powołując się na ministerstwo obrony Tajwanu. Według niej, dwa chińskie myśliwce Su-27 wleciały w przestrzeń powietrzną Tajwanu w pogoni za amerykańskim samolotem rozpoznawczym U-2, który leciał wzdłuż Cieśniny Tajwańskiej, obserwując terytorium ChRL i zbierając dane radioelektroniczne. Jeden z Su-27 zawrócił dopiero, gdy z Tajwanu wystartowała para dyżurna F-16.

Ponieważ amerykański samolot leciał w strefie kontrolowanej przez lotnictwo Tajwanu, USAF poinformowały o jego locie dowództwo tajwańskich wojsk lotniczych. U-2 z 5th Reconnaissance Squadron wystartował z rodzimej bazy Osan w Korei Płd., a wylądował w bazie Kadena w Japonii. W czasie misji wywiadowczej 29 czerwca leciał nad wodami międzynarodowymi. Su-27 nie mogły go dosięgnąć, bo ich pułap sięga najwyżej 18 km, a U-2 może lecieć nawet 10 km wyżej.

Władze Tajwanu określiły incydent jako przypadkowy. Nie wystosowały więc protestu do władz ChRL. Tajwańskie lotnictwo wojskowe uznało go za dowód swej wysokiej sprawności.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.