Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni dowódca PKW Irak

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 28 stycznia 2008

W niedzielę odbyło się uroczyste, podwójne przekazanie dowodzenia misją w Iraku. Zadania Dowództwa Wojsk Lądowych przejmuje Dowództwo Operacyjne, zaś gen. dyw. Tadeusza Buka zastąpił gen. dyw. Andrzej Malinowski. Prawdopodobnie ostatni dowódca PKW Irak.

Uroczystość miała miejsce na terenie 3. batalionu logistycznego w Gliwicach. Dowodzenie operacyjne misją, formalnie od wczoraj, przeszło z gestii Wojsk Lądowych do Dowództwa Operacyjnego SZRP. Obowiązki, na ręce gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego, przekazał gen. broni Waldemar Skrzypczak.

Jednocześnie bezpośrednie dowodzenie X zmianą PKW w Iraku przejął dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Andrzej Malinowski. Na razie tylko oficjalnie. Generał, wraz z pierwszym, 300-osobowym pododdziałem swojej dywizji, o 15:52 odleciał do Kuwejtu z lotniska w podszczecińskim Goleniowie. Faktyczne objęcie obowiązków nastąpi po przyjeździe do Iraku.

Trzon kontyngentu tworzyć będą żołnierze 12. DZmech, jednostki, której kadra już dwukrotnie stanowiła podstawę naszej formacji w Iraku, w I i VI zmianie. Obecnie zadaniem polskich żołnierzy będzie przekazanie Irakijczykom odpowiedzialności za prowincję Kadisija, wspieranie ich sił bezpieczeństwa i ewakuacja sprzętu. X zmiana ma być ostatnią, kończącą ponad 5-letni okres naszego bezpośredniego zaangażowania w Iraku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.