Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Cena F-35 według Lockheeda

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 13 września 2011

Mimo, że Pentagon już dawno szacuje cenę seryjnego F-35 na ponad 100 mln, jego producent, Lockheed Martin ciągle używa kwoty 65 mln USD. Całkowicie nieprawdziwie.

Dokładny koszt seryjnych F-35 ciągle pozostaje zagadką. Nie może być inaczej, skoro program badawczo-rozwojowy nie został zakończony, produkcja będzie trwała przez kilkadziesiąt lat i nie można być pewnym całkowitej wielkości zamówienia. Faktem jest jednak, że producent stale podaje zbyt niską cenę samolotu / Zdjęcie: USAF

Według ostatnich szacunków Pentagonu średnia cena seryjnych F-35 wyniesie 92 mln USD za egz., według kursu z 2002. Biorąc pod uwagę inflację, koszt w bieżącym roku oceniany jest na 111 mln USD.

Tymczasem Lockheed Martin niezmiennie określa cenę jednostkową Lightningów II na 65 mln USD. Ostatni raz przedsiębiorstwo zrobiło to 31 sierpnia. Poproszona o komentarz Laurie Quincy rzecznik prasowa koncernu poinformowała, że w kwocie tej nie zawarto cen zasobników celowniczych, systemów samoobrony, walki radioelektronicznej, zbiorników paliwa, urządzeń obserwacji i śledzenia w podczerwieni, gogli noktowizyjnych, hełmów oraz innych systemów pokładowych.

Według jednego z anonimowych urzędników biura JSF, nadzorującego z ramienia departamentu obrony program rozwoju i produkcji myśliwców F-35, kwota ta nie zawiera też ceny silnika. Obecnie za jeden Pratt & Whitney F135 płaci się ok. 13 mln USD (zobacz również: 37 silników za 1,13 mld USD). W przyszłości, po uruchomieniu produkcji wielkoseryjnej, suma ta może zmniejszyć się do 10-11 mln USD.

Mimo, że informatorzy w Lockheed Martinie zaprzeczają, by liczyli cenę F-35 bez silników, faktem jest, że za deklarowane 65 mln USD myśliwiec i tak nie poleci...


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra