Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tureckie F-16 będą mogły atakować cele izraelskie

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 września 2011

Tureccy specjaliści samodzielnie opracowali system identyfikacji swój-obcy dla myśliwców F-16. Systemy dostarczane przez USA nie pozwalały atakować celów izraelskich.

Stosunki między Turcją a Izraelem stają się coraz bardziej napięte (Turcja grozi Izraelowi, 2011-09-09). Turecki przemysł stara się więc uniezależnić od dostaw z USA - głównego protektora Tel Awiwu. Jednym z tego przejawów jest samodzielne opracowanie przez ASELSAN nowego systemu swój-obcy (IFF), który będzie mógł rozpoznawać cele izraelskie, w tym statki powietrzne jako obce. System dostarczony przez USA wraz z myśliwcami F-16 rozpoznaje obiekty izraelskie jako swoje i nie pozwala na ich zaatakowanie.

Według tureckich mediów, prace nad własnym systemem identyfikacji swój-obcy dla myśliwców F-16 (zdjęciez bazy Konya: turkpanzer) trwały w Turcji co najmniej 2 lata. Obecnie jest on gotowy do instalowania na samolotach. Można go wykorzystać też na innych obiektach, m.in. okrętach. Media nie podają, czy instalowanie nowych systemów już się rozpoczęło.

Tureckie media spekulują, że z programem niezależnego systemu IFF mogą być związane tajemnicze samobójstwa trzech inżynierów z ASELSAN. Wydarzyły się one w latach w latach 2006 i 2007. Wiele wskazuje na to, że mogły to być morderstwa. Wszyscy trzej specjaliści pracowali nad systemami identyfikacji swój-obcy myśliwców F-16...

Wczoraj 3 dodatkowe tureckie fregaty zostały skierowane na wschodni obszar Morza Śródziemnego, by ochraniać płynące tam statki. Ich dowódcom wydano rozkaz atakowania izraelskich jednostek, które zbliżą się do tureckich jednostek na mniej niż 100 m poza izraelskimi wodami terytorialnymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.