Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

DSEi 2011: Debiut SAKO TRG M10

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 14 września 2011

Na londyńskiej wystawie DSEi w barwach Beretta Defense Technologies zadebiutował wielokalibrowy, modułowy karabin wyborowy SAKO TRG M10.

W Londynie  zadebiutował nowy, wielokalibrowy karabin wyborowy SAKO TRG  M10. Broń oferowana jest w trzech kalibrach, z kilkoma dostępnymi  długościami luf, z różnym mikroskosem grzbietowej szyny montażowej, z  różnymi łożami i w różnych kolorach

Fińska broń była rozwijana pod kątem rozpoczętego w 2009 amerykańskiego programu Precision Sniper Rifle (PSR), w ramach którego dowództwo wojsk specjalnych (US SOCOM) chce zastąpić używane dotychczas konstrukcje - M24, M40 i Mk 13. SAKO przystąpiło do rywalizacji z nowym, acz bazującym na rozwiązaniach TRG 22/42 karabinem TRG M10. Jego światowa premiera ma miejsce na wystawie DSEi odbywającej się w Londynie.

SAKO TRG M10 charakteryzuje się modułową konstrukcją - na bazie wspólnej komory zamkowej można uzyskać broń w trzech kalibrach, z dwoma długościami łoża z systemem szyn montażowych. Zamek jest jednocześnie kluczem, pozwalającym na wykręcenie śrub przytrzymujących łoże oraz demontaż lufy. Po wymianie lufy, zamka i magazynka broń może być dostosowana do trzech rodzajów amunicji 7,62 mm x 51, 7,62 mm x 67 (.300 Winchester Magnum) i 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum). Ten pierwszy nabój ma służyć głównie do treningu, z uwagi na niższe koszta i mniejsze zużycie przewodu lufy. Lufy, zamki i magazynki są wyraźnie oznaczone, aby strzelec mógł za pomocą dotyku, nawet w ciemnościach, odróżnić od siebie odmienne kalibry.

Zdemontowane  łoże z zestawem szyn montażowych, obok zamki i magazynki do  amunicji 7,62 mm x 51 (z lewej) i 8,6 mm x 70 (z prawej) / Zdjęcia:  Remigiusz Wilk

Nowy karabin SAKO ma składaną na prawą stronę komory zamkowej kolbę z regulowaną długością stopki i podniesienia poduszki podpoliczkowej. W dolnej części kolby znajduje się uniwersalna szyna montażowa służąca do mocowania podpory tylnej.

Dostępne długości lufy do amunicji 7,62 mm x 51 wynoszą 408, 510, 602 i 656 mm, magazynek mieści 11 nabojów. Do amunicji 7,62 mm x 67 i 8,6 mm x 70 oferowane są lufy o długościach 408, 510, 602 i 689 mm, pojemność magazynka w tym pierwszym kalibrze wynosi 7 nabojów, zaś w drugim 8. Zewnętrze wymiary magazynków są identyczne.


Drukuj Góra