Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DSEi 2011: Turecki pocisk samosterujący

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 września 2011

Turcja zaprezentowała na DSEi swój pierwszy pocisk samosterujący - SOM o zasięgu ponad 180 km. Może on atakować cele naziemne i nawodne.

Pocisk samosterujący SOM został opracowany przez instytut badawczo-rozwojowy TUBITAK-SAGE. Prace nad nim trwały od 2006. Po raz pierwszy SOM pokazano w czasie obchodów 100-lecia tureckiego lotnictwa wojskowego - 4 czerwca 2011 w bazie Cigli (na zdjęciu - pod F-16 Block 40). Pierwszy sterowany lot prototyp pocisku wykonał 9 sierpnia nad Morzem Czarnym. Dostawy seryjnych SOM mają rozpocząć się pod koniec 2011, po zakończeniu podstawowych testów.

SOM ma zasięg ponad 180 km. Jest naprowadzany GPS wspomaganym - lub zastępowanym przy braku sygnału - przez system bezwładnościowy i radarowe urządzenie śledzące teren. W ostatniej fazie może nakierowywać się na cel dzięki systemowi funkcjonującemu w podczerwieni. System ten może też wspomagać sterowanie pocisku na trasie lotu. SOM może atakować cele naziemne i nawodne, stacjonarne i ruchome. Zdublowane łącze pozwala na zmianę zadania (celu) w czasie lotu.

W pierwszej kolejności SOM jest integrowany z tureckimi myśliwcami F4E i F-16. Turcja chce, by w przyszłości jej pocisk został też zintegrowany z myśliwcem stealth F-35. Konkurentem w tym wypadku jest JSM norweskiego Kongsberga.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.