Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

DSEi 2011: Turecki pocisk samosterujący

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 września 2011

Turcja zaprezentowała na DSEi swój pierwszy pocisk samosterujący - SOM o zasięgu ponad 180 km. Może on atakować cele naziemne i nawodne.

Pocisk samosterujący SOM został opracowany przez instytut badawczo-rozwojowy TUBITAK-SAGE. Prace nad nim trwały od 2006. Po raz pierwszy SOM pokazano w czasie obchodów 100-lecia tureckiego lotnictwa wojskowego - 4 czerwca 2011 w bazie Cigli (na zdjęciu - pod F-16 Block 40). Pierwszy sterowany lot prototyp pocisku wykonał 9 sierpnia nad Morzem Czarnym. Dostawy seryjnych SOM mają rozpocząć się pod koniec 2011, po zakończeniu podstawowych testów.

SOM ma zasięg ponad 180 km. Jest naprowadzany GPS wspomaganym - lub zastępowanym przy braku sygnału - przez system bezwładnościowy i radarowe urządzenie śledzące teren. W ostatniej fazie może nakierowywać się na cel dzięki systemowi funkcjonującemu w podczerwieni. System ten może też wspomagać sterowanie pocisku na trasie lotu. SOM może atakować cele naziemne i nawodne, stacjonarne i ruchome. Zdublowane łącze pozwala na zmianę zadania (celu) w czasie lotu.

W pierwszej kolejności SOM jest integrowany z tureckimi myśliwcami F4E i F-16. Turcja chce, by w przyszłości jej pocisk został też zintegrowany z myśliwcem stealth F-35. Konkurentem w tym wypadku jest JSM norweskiego Kongsberga.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.