Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35B wylądował na lotniskowcu

Lotnictwo wojskowe, 04 października 2011

Testowy F-35B dokonał wczoraj pierwszego w historii lądowania na okręcie wojennym, desantowym USS Wasp, należącym do US Marine Corps. Rozpoczyna to serię testów morskich samolotu.

Pierwsze w historii lądowanie F-35 na pokładzie okrętu. Przedstawiciele biura programu JSF przyznają jednak, że za wcześnie mówić o sukcesie. Model B trapią poważne problemy techniczne, które mogą doprowadzić do rezygnacji z rozwoju tej wersji Lightninga II / Zdjecie: Joint Strike Fighter Program Office

Prototyp F-35B, oznaczony jako BF-2, wylądował wczoraj na pokładzie lotniczym okrętu desantowego USS Wasp, o 15:12 czasu miejscowego. Za jego sterami siedział ppłk Fred Schenk. Manewr został wykonany bez żadnych komplikacji.

Zainicjował on pierwszą z trzech zaplanowanych serii testów morskich prototypów F-35B. Obecna, dwutygodniowa seria składać się będzie z 67 startów i lądowań. Podstawowym celem prób będzie określenie wpływu tych manewrów na pokład lotniczy jednostki. Ponadto zbadana zostanie skuteczność okrętowych urządzeń serwisowych i obsługowych dla nowych samolotów.

W tym celu USS Wasp przeszedł wcześniej kilkutygodniowy remont, w trakcie którego zainstalowano aparaturę pomiarową i przeprowadzono częściową modernizację urządzeń hangaru lotniczego. Okręt desantowy pełnił już podobną, testową rolę w 2007, kiedy przeprowadzano próby z samolotami hybrydowymi Osprey.

Próby posłużą również do kontynuowania badań zachowania samego F-35B. W tym celu na okręt przybyła grupa specjalistów USAF, Lockheed Martina i Rolls-Royce`a.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.