Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy B&T APC9

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 23 października 2011

Na paryskiej wystawie Milipol oficjalnie zadebiutował nowy pistolet maszynowy Brügger & Thomet AG APC9.

B&T APC 9 będzie na europejskim rynku bezpośrednim konkurentem  pistoletów maszynowych H&K MP5 i przede wszystkim UMP9, jak również  czeskiego CZ Scorpion EVO 3A1 / Zdjęcie: B&T

APC9 (Advanced Police Carbine, liczba oznacza kaliber) jest klasycznym pistoletem maszynowym, działającym w oparciu o zasadę wykorzystania odrzutu zamka swobodnego, w którym gniazdo magazynka zostało umieszczone przed spustem. Broń zasilana jest z takich samych prostych magazynków pudełkowych o pojemności 15, 20, 25 i 30 nabojów, jakie są stosowane w innym pistolecie maszynowym tego samego producenta, B&T MP9.

W konstrukcji zastosowano podział na aluminiową komorę zamkową i plastikową komorę spustową, połączoną dwoma kołkami. Oba te elementy mogą być dostarczane w kolorze zielonym, piaskowym lub czarnym. Na niemal całym grzbiecie, jak również w przedniej części prostopadłościennej komory spustowej, z boku i pod lufą, umieszczono odcinki uniwersalnych szyn montażowych. Broń nie została wyposażona w mechaniczne przyrządy celownicze, ale standardowo kompletowana jest z niewielkim celownikiem kolimatorowym Aimpoint TL1.

Mechanizm spustowy jest adaptowany z karabinka AR-15/M16, co pozwala na jego łatwą modyfikację i wymianę na dostępne na rynku komercyjne rozwiązania.

APC 9 będzie  oferowany z różnymi rodzajami kolb, z dedykowanym tłumikiem  dźwięku, jak również w odmianie samopowtarzalnej z 406-mm lufą na rynek  cywilny / Zdjęcie: B&T

APC9 dostosowany jest w pełni do strzelców prawo- i leworęcznych. Wszystkie manipulatory - przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem, zatrzask magazynka i zatrzask zamka - umieszczone są po prawej i lewej stronie, a rękojeść napinania jest przestawna. Przełącznik rodzaju ognia pozwala na prowadzenie ognia pojedynczego i ciągłego. Okno wyrzutowe łusek znajduje się z prawej strony komory spustowej. Po wystrzeleniu ostatniego naboju z magazynka zamek APC 9 zostaje w tylnym położeniu, z którego zwalniany jest po naciśnięciu przycisku ulokowanego nad przyciskiem zatrzasku magazynka.

Manipulatory pistoletu maszynowego APC 9 widoczna jest rękojeść  napinania, zatrzask zwalniający zamek z tylnego położenia, zatrzask  magazynka i przełącznik rodzaju ognia

Broń zasilana jest amunicją 9 mm x 19, ale na Milipolu został także zaprezentowany prototyp APC45 do naboju 11,43 mm x 23 (.45 ACP) z przeznaczeniem na rynek amerykański. Szwajcarzy oferują swoją konstrukcję w kilku odmianach: standardową z lufą długości 175 mm i kolbą z tworzywa sztucznego składaną na prawą stronę (identyczną z odmianą oferowaną do MP5/K/SD), wersję Assaulter z regulowaną kolbą rurową (B&T Foldable Visor Helmet Stock dla MP5/G36) dla użytkowników policyjnych korzystających z ciężkich hełmów z zasłonami z szkła kuloodpornego, jak również samopowtarzalny model Sporting Carbine z 406-mm lufą przeznaczony na rynek cywilny. Model standardowy ma długość (z kolbą złożoną/rozłożoną) 385/600 mm, masę 2,4 kg (z kolimatorem i pustym magazynkiem 30-nabojowym) i odległość od stopki kolby do spustu 330 mm. Szybkostrzelność teoretyczna wynosi 900 strz./min. Każdy APC 9 dostarczany jest z dodatkowym chwytem przednim mocowanym na dolnej szynie montażowej, jednym magazynkiem 15-nabojowym, dwoma magazynkami 30-nabojowymi, celownikiem kolimatorowym Aimpoint TL1.

Szwajcarska broń została wyposażona w zawór (ulokowany z lewej strony,  przed napinaczem) pozwalający zmniejszyć ciśnienie gazów dostarczanych z  lufy przy strzelaniu z tłumikiem dźwięku. Pozwala to dodatkowo  zmniejszyć huk wystrzału z 158 dB do 126 dB

Nowa konstrukcja strzelecka była zapowiadana od początku 2011, jednak dopiero jesienią pojawiła się w ofercie szwajcarskiego producenta broni i akcesoriów (tłumików dźwięku, kolb, zestawów szyn montażowych) B&T. Choć oficjalnie zadebiutowała w Paryżu, to jednak tak naprawdę APC9 był pierwszy raz pokazany pod koniec września na VIII Międzynarodowej Wystawie Zbroja ta Bezpieka w Kijowie na Ukrainie. Planowano również pokazanie pistoletu maszynowego w Polsce na MSPO, jednak Szwajcarzy nie dostarczyli konstrukcji na czas.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.