Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mannlichery dla zwiadowców WDW

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 grudnia 2011

Strzelcy wyborowi rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych (WDW) otrzymali ponad 30 karabinów wyborowych Steyr Mannlicher SSG 04. To pierwsza broń zagraniczna kupiona dla WDW.

Wyposażanie jednostek specjalnych jest traktowane priorytetowo w trakcie modernizacji SZ FR. Dotyczy to także pododdziałów rozpoznania wojsk powietrzno-desantowych (WDW, Wozduszno-desantnych wojsk). Poza bezpilotowymi systemami rozpoznawczymi nowej generacji, 20 stacjami rozpoznania radiolokacyjnego, 35 systemów laserowego wskazywania celów, otrzymały one w 2011 także pierwsze produkty z importu - ponad 30 austriackich karabinów wyborowych Steyr Mannlicher. Oficjalnie nie podano typu zakupionej broni, ale rosyjskie media twierdzą, że chodzi o SSG 04 A1, a kontrakt na ich dostawę zawarto pod koniec 2010 (na zdjęciu - prezentacja SSG 04 dla prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w październiku 2010).

Do tej pory rosyjscy strzelcy wyborowi, poza nielicznymi wyjątkami, korzystali wyłącznie z broni rodzimej konstrukcji (Nowa broń i nowi snajperzy Rosji, 2011-07-21). Tradycyjnym uzbrojeniem snajperskim w rosyjskiej armii są karabiny wyborowe Dragunowa (SWD, Snajperska Wintowka Dragunowa) kal. 7,62 mm. Strzelcy WDW używają też ich odmiany ze składaną kolbą SWD-S. Od pewnego czasu SWD jest uzupełniany o specjalny karabinek wyborowy WSS kal. 9 mm, znany także jako Wintorez. Wprowadzenie do uzbrojenia nowej broni pochodzenia zagranicznego wymusi na rosyjskich dowódcach zmianę sposobu szkolenia.

Według przedstawiciela WDW, płk. Aleksandra Kuczierenko, cały 2012 będzie poświęcony intensywnemu szkoleniu strzelców wyborowych z użyciem nowej broni w ośrodkach międzyregionalnych i na specjalnych kursach. SSG 04, choć oznaczany jest tym samym kalibrem 7,62 mm, to jednak strzela odmiennym nabojem 7,62 mm x 51, niż rosyjski SWD zasilany 7,62 mm x 54R. Nieco odmienny jest tor lotu, jak również zasięg (ponad 1000 m wobec 800 m w rosyjskim karabinie). SSG 04 jest wyposażony odmienny montaż celowników optycznych i optoelektronicznych, na grzbiecie komory zamkowej, a nie z jej boku. Według płk. Kuczierenki, snajperzy WDW będą mogli używać zarówno broni rosyjskiej, jak i austriackiej, zależnie od wykonywanych zadań.

Krytycy zakupu SSG 04 twierdzą, że austriacka broń nie sprawdzi się w trudnych, rosyjskich warunkach. Według nich, przy silnych mrozach, poniżej 25°C, jej zasięg spada poniżej możliwości SWD. Co więcej, SSG 04 jest wielokrotnie droższy niż SWD. Na rosyjskim rynku kosztuje 650 tys. rubli wobec 58 tys. rubli za broń rosyjską. W jakiej cenie kupiono SSG 04 dla WDW nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że zakupy broni tego typu mają być kontynuowane.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.