Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolumbia kupuje 24 Kfiry

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 lutego 2008

Efektem wizyty kolumbijskiego ministra obrony Juana Manuela Santosa w Izraelu i rozmów z odpowiednikiem w Jerozolimie - Ehudem Barakiem jest podpisanie porozumienia na modernizację 24 poizraelskich myśliwców Kfir w zakładach Israel Aerospace Industries (IAI) i ich dostawę dla rządu w Bogocie.

Najbardziej zaawansowany technicznie wariant eksportowy - Kfir CE. Najnowsze 24 maszyny dla Kolumbii będą bazowały na tym rozwiązaniu, ale otrzymają jeszcze bardziej nowoczesne wyposażenie i uzbrojenie. Uwagę zwraca miniaturowy radar ELTA EL/M-2032, zamontowany w przedłużonym nosie / Zdjęcie: FAE

Kolumbijskie zamówienie ma wartość ponad 200 mln dolarów. Minister Santos powiedział, pytany o to, czy kontrakt jest efektem wyścigu zbrojeń w Ameryce Łacińskiej, narzuconego przez Wenezuelę, odpowiedział że sprawa ma charakter normalnej generacyjnej wymiany sprzętu. 24 zmodernizowane Kfiry zastąpią starsze samoloty tego typu oraz Mirage 5COA, dotąd używane przez Fuerza Aerea Colombiana. Tym samym ucięto spekulacje na temat starań Kolumbii o F-16A/B z drugiej ręki. Wojska lotnicze Kolumbii nabyły od Izraela w końcu lat 1970. 12 Kfirów C2, które zostały zmodernizowane i doprowadzone do standardu C7. Służyły w Esquadra de Combatte 111 (Mirage V - w Esquadra de Combatte 122) w Palangero. Ich zadaniem, jako myśliwców bombardujących, było zwalczanie partyzantki. Fuerza Aerea Colombiana straciła dwa Kfiry w akcji.

F-21A Lion w barwach US Navy / Zdjęcie: Defense Visual Information Center

Najnowsze samoloty zostaną najprawdopodobniej doprowadzone w IAI do standardu C10 plus, co oznacza zastosowanie wielofunkcyjnego miniaturowego radaru ELTA, wyświetlaczy nahełmowych i najnowszych pocisków lotniczych Rafaela (Python 5 i Derby) oraz całej gamy uzbrojenia do zwalczania celów naziemnych. Zakłady IAI posłużyć się mają rozwiązaniami zastosowanymi przy modernizacji Kfirów C10 dla Ekwadoru, co przyniosło wariant Kfir CE (dostarczono 2 samoloty). Ekwador jest obok Kolumbii największym użytkownikiem Kfirów w Ameryce Południowej. Nadal w aktywnej służbie użytkuje ponad 15 maszyn tego typu różnych wariantów.

Jeden z Kfirów C7 Fuerza Aerea Colombiana / Zdjęcie: FAC

Kfiry Izrael dostarczył także wojskom lotniczym Sri Lanki. Do 7 myśliwców C2 i TC2 kupionych w okresie 1995-1997, wykorzystywanych w walkach z partyzantką tamilską, doszło w 2005 9 C2 i C7. Dziś w stanie sprawności technicznej jest 8 C2, 2 C7 i 2 dwumiejscowe TC2. W latach 1980. lotnictwo marynarki amerykańskiej i wojska lotnicze piechoty morskiej używały 25 Kfirów C1 (z kanardami) wypożyczone od Izraelczyków. Grały one role przeciwników (agresorów) w procesie realistycznego treningu taktyki walk powietrznych. US Navy i US Marine Corps oznaczyły swoje Kfiry jako F-21A Lion. Samoloty zostały zwrócone Izraelowi do 1989.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.