Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej niemieckich Tigerów?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 stycznia 2012

Mimo zapowiedzi resortu obrony Niemiec ograniczenia liczby kupowanych śmigłowców uderzeniowych z 80 do 40, Eurocopter negocjuje większe dostawy: 55-70 egz.

Kiedy Tiger powstawał na deskach inżynierów, ich podstawowym przeznaczeniem miało być dziesiątkowanie kolumn czołgów państw Układu Warszawskiego. Dzisiaj są nadal potrzebne, również w konfliktach asymetrycznych, jednak w mniejszej liczbie. Stąd - w dużej mierze - ograniczenie zamówienia Berlina / Zdjęcie: Bundeswehr

Ze względu na cięcia budżetowe, niemiecki resort obrony poinformował o zamiarze zmniejszenia o połowę zamówienia na śmigłowce uderzeniowe Tiger. Dla niemieckich zakładów Eurocoptera to dotkliwy cios, biorąc pod uwagę fakt, że dostarczyły one już 22 egz. W związku z tym prezes spółki, Lutz Bertling poinformował o prowadzeniu z niemieckim resortem obrony negocjacji, w sprawie zwiększenia liczby kupowanych śmigłowców.

Pomysł polega na sprzedaży za granicę słabiej wyposażonych Tigerów z pierwszych transz dostaw. Powinno to pozwolić na zakup nowych maszyn, w tym w najbogatszej konfiguracji Asgard, przeznaczonej do działań w Afganistanie (cztery maszyny powinny zostać wysłane tam w październiku). Ponadto Bertling proponuje, by wojsko przekazało pojedyncze maszyny np. do instytutów badawczych. Wszystko to powinno doprowadzić - według prezesa Eurocoptera - do ustalenia ostatecznego zamówienia na poziomie 55-70 egz.

Negocjacje w tej sprawie będą trwały prawdopodobnie od 3 do 6 miesięcy. Obejmą również kwestię planowanego zmniejszenia zamówienia na transportowe NH90 ze 122 do 80 egz.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.