Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

17. Bal Lotników i Polskiej Obronności

20 lutego 2012

Wczoraj nad ranem zakończył się 17. Bal Lotników i Polskiej Obronności. Wręczono na nim wyróżnienia dla najlepszych polskich lotników. Na aukcji charytatywnej zebrano ponad 66 tys. zł.

Najważniejszym elementem Balu była aukcja charytatywna, w trakcie której zebrano rekordową kwotę pieniędzy. Od lewej stoją prezesi Agencji Lotniczej ALTAIR, Wojciech Łuczak i Tomasz Hypki, dowódca Sił Powietrznych, gen. broni pil. Lech Majewski i płk. Janusz Chwiejczak

Bal odbywał się po raz pierwszy w historii na Pepsi Arenie w Warszawie, z widokiem na nowoczesną płytę stadionu Legii Warszawa. Imprezę otworzyli jej organizatorzy: gen. broni pil. Lech Majewski dowódca Sił Powietrznych RP i Tomasz Hypki prezes Agencji Lotniczej ALTAIR.

450 gości uczciło minutą ciszy pamięć śp. Grzegorza Hołdanowicza, zmarłego w grudniu ubiegłego roku po długiej chorobie redaktora naczelnego miesięcznika RAPORT-wto.

Prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik wręczył specjalne nagrody - kopie oryginalnej grafiki z trasą zwycięskiego dla Polaków Challenge'u w 1932 - z podziękowaniem za zaangażowanie i wsparcie dla polskiego lotnictwa sportowego. Otrzymali je dowódca Sił Powietrznych, gen. broni pil. Lech Majewski i Tomasz Hypki, wydawca ML Skrzydlata Polska

Jak co roku w trakcie Balu wręczono nagrody dla najlepszych pilotów wojskowych i lotników sportowych. W tej pierwszej kategorii przekazywali je gen. Lech Majewski i Grzegorz Sobczak redaktor naczelny Skrzydlatej Polski.

Wśród ośmiu wyróżnionych znaleźli się: kpt. pil. Adam Sołopa, dowódca grupy-dowódca klucza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni, mł. chor. szt. Sławomir Stefański - st. technik z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemierowicach, kpt. pil. Piotr Warda, starszy pilot w eskadrze wsparcia z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, mjr Lubosław Karbowiak, inżynier pokładowy-instruktor, Powietrzna Jednostka Ewakuacji Medycznej z Nowego Glinnika, kpt. pil. Robert Turek, pilot-instruktor samolotów typu CASA C-295M z 8BLTr w Krakowie, st. chor. szt. Jan Kałuża, starszy technik Klucza Eksploatacji z 8BLTr w Krakowie, kpt. pil. Dariusz Stachurski, dowódca Klucza Lotniczego 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu i ppłk pil. Piotr Romanowski, zastępca dowódcy Grupy Działań Lotniczych z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Bal nie odbyłby się bez partnerów przedsięwzięcia. Otrzymali oni okolicznościowe koszulki Legii Warszawa, z ich nazwiskami oraz logo przedsiębiorstw, które reprezentują

Bal odbywał się w okrągłą rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na Challenge'u w 1932. Włodzimierz Skalik Prezes Aeroklubu Polskiego oraz Grzegorz Sobczak i Henryk Kucharski redaktor naczelny-senior Skrzydlatej Polski wręczyli nagrody rzeczowe dla Złotej Dziesiątki sportowców lotniczych 2011.

Listę otworzył Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, m.in. złoty medalista w klasyfikacji ogólnej i brązowy medalista w lądowaniu oraz złoty medalista zespołowo Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym w RPA. Kolejne miejsca zajęli: Jerzy Makula z Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego (złoty medalista Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w Toruniu), 3. i 4. miejsce przypadło ex aeqo Sebastianowi Kawie (szybowcowy mistrz Europy w klasie standard) i Karolowi Skaryszakowi (szybowcowy mistrz Europy w klasie 18-metrowej). Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz - podwójnie złota załoga Rajdowych Mistrzostw Europy na Węgrzech -także zostali włączeni do Złotej Dziesiątki. Następne miejsca przypadły Bolesławowi Radomskiemu (multimedalista w lataniu precyzyjnym na mistrzostwach w RPA), Stanisławowi Kubitowi (medalista Mistrzostw Świata Modeli Szybowców Sterowanych Mechanicznie F1E w Serbii), Leszkowi Mamałydze (złoty medalista Mistrzostw Europy Modeli Kosmicznych w Rumunii) i Monice Sadowy-Naumienii, medalistce mistrzowskich zawodów spadochronowych w Brazylii, Słowenii, Serbii i ZEA.

Aukcję charytatywną prowadził, jak co roku, Wojciech Łuczak

Najważniejszym elementem Balu była jednak aukcja charytatywna, prowadzona - jak zwykle brawurowo - przez wiceprezesa Agencji Lotniczej ALTAIR, Wojciecha Łuczaka. W jej trakcie sprzedano m.in. reprinty grafik Andrzeja Wajdy z podpisem Mistrza. Zebrano 66 150 zł, rekordową w historii sumę, która zostanie przekazana na rzecz kpt. Adama Wlazły i Bożeny Stonsiek, wdowy po ppłk. Jerzym Stonsieku. Oboje zmagają się z ciężkimi chorobami. Od 2002 uczestnicy kolejnych balów zebrali na rzecz potrzebujących nieco ponad pół miliona zł.

17. Bal Lotników i Polskiej Obronności odbył się po raz pierwszy w budynku stadionu Legii Warszawa. Lokalizacja okazała się szczęśliwa, ze względu na udaną zabawę i rekordową sumę, zebraną w czasie aukcji charytatywnej. Umożliwiła także przeprowadzenie wspaniałego pokazu sztucznych ogni, który na długo zapadnie w pamięci zebranych gości


Drukuj Góra