Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przetarg Norwegii i Islandii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 lutego 2008

Norwegia i Islandia wspólnie wybiorą nowy śmigłowiec SAR. Do 2015 oba kraje powinny pozyskać 13-15 maszyn.

Norweskie Sea Kingi wchodzą w skład 330 eskadry Luftforsvaret i stacjonują w 3 bazach. Najstarsze z nich mają już jednak 35 lat

Norweskie wojska lotnicze, Luftforsvaret, wykorzystują do misji poszukiwawczo-ratowniczych 12 nieuzbrojonych śmigłowców Westland Sea King Mk.43. Są to jednak maszyny wiekowe i będą ostatecznie wycofane w 2015.

Z tego powodu Oslo zainicjowało program NAWSARH (Norwegian All Weather Search and Rescue Helicopter), zmierzający do pozyskania ich następcy. Zapytanie ofertowe wystosowano 13 lutego, w nieco nietypowy sposób, za pośrednictwem strony internetowej ministerstwa sprawiedliwości i policji. Odpowiedzi mają napływać do końca maja. Ostatecznie kontrakt ma być podpisany w czerwcu 2010. Będzie dotyczył 10-12 maszyn.

Do programu przyłączyła się Islandia, która wyraziła zainteresowanie 3 śmigłowcami SAR, które będą jednocześnie pełniły rolę typowych sanitarek. Do tej pory rolę tę wykonują amerykańskie MH-60S Knigthawk z bazy lotnictwa US Navy w Whidby, jednak USA oficjalnie w 2006 wycofały się ze wspierania Islandii w zakresie SAR.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.