Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eskalacja konfliktu

Strategia i polityka, 10 marca 2012

W odwecie za zabicie dwóch przywódców Palestyńczycy ze Strefy Gazy wystrzelili w kierunku Izraela 94 pociski różnych typów, raniąc 8 Izraelczyków. W kolejnych atakach lotnictwo izraelskie zabiło 15 Palestyńczyków.

Stosunkowo intensywny ostrzał Izraela ze Strefy Gazy trwa od wczoraj. W tym czasie, według komunikatu izraelskich sił obronnych, Palestyńczycy wystrzelili 94 pociski różnych typów - od granatów moździerzowych, przez prymitywne rakiety budowane z ogólnie dostępnych materiałów, po rakiety małych kalibrów (Qassam). Pod ostrzałem znalazły się gęsto zaludnione tereny na południu Izraela, w tym miasta Ashkelon, Ashdod, Netivot, Yavne i Beersheba. Około pół miliona ich mieszkańców musiało ukryć się w schronach.

Systemy obrony aktywnej Iron Dome (zdjęcia: Yoav Zitun i Avi Manor) chroniące miasta Ashkelon, Ashdod i Beersheba przechwyciły 27 z wystrzelonych pocisków, a 25 z nich zniszczyły. W wyniku ostrzału 8 Izraelczyków zostało rannych, w tym jeden 40-letni mężczyzna ciężko.

Palestyńskie ataki były odpowiedzią na zabicie wczoraj przez Izraelczyków dwóch przywódców ruchu oporu ze Strefy Gazy - Zuhira al-Qaisi i Mahmouda Hanani. W kolejnych atakach lotniczych, określanych jako odwetowe, Izraelczycy zabili 14 Palestyńczyków, a ponad 20 ranili. Według źródeł izraelskich, 10 z zabitych było członkami Islamskiego Dżihadu.

Według The Israel Project, Palestyńczycy ze Strefy Gazy wystrzelili od początku roku w kierunku Izraela 152 pociski różnych typów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.