Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosja i Indie budują rakietę hiperdźwiękową

Przemysł zbrojeniowy, 25 września 2007

Rosyjsko-indyjska spółka BrahMos zamierza w ciągu 5-8 lat zbudować nową rakietę hiperdźwiękową. Głównym zamawiającym jest ministerstwo obrony Indii. Indyjscy dowódcy chcieliby uzyskać rakietę rozwijającą prędkość ponad Ma5, licząc na to, że byłaby ona niemożliwa do przechwycenia przez współczesne systemy obronne.

Wersja lotnicza rakiety BrahMos ma być w przyszłości przenoszona przez myśliwce Su-30MKI

Obecnie trwają rozmowy na temat szczegółów przedsięwzięcia. Prowadzą je specjaliści obu krajów. W ciągu kilku miesięcy ma powstać harmonogram wspólnego programu.

Spółka BrahMos - joint venture indyjskiej Defense Research and Development Organization i rosyjskiego NPO Maszinostrojenia powstałe w 1998 - opracowała i produkuje naddźwiękową rakietę rozwijającą prędkość Ma2,5-2,8. Przenosi ona głowicę o masie 300 kg na odległość do 290 km. W dwóch wariantach weszła ona do uzbrojenia indyjskiej marynarki i wojsk lądowych.

Obecnie BrahMos poszukuje zagranicznych odbiorców swych rakiet, z których każda kosztuje ok. 2,3 mln USD. Analitycy rynku zbrojeniowego widzą ich wśród takich krajów, jak Brazylia, Chile, Indonezja, Korea Południowa, czy Malezja. Indie zakupią w najbliższej dekadzie około tysiąca BrahMosów. Potencjał eksportowy jest oceniany na dwa razy większą liczbę rakiet.


Drukuj Góra