Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MON chce kupić 26 śmigłowców

Lotnictwo wojskowe, 15 marca 2012

Inspektorat Uzbrojenia MON zapowiedział, że jeszcze w marcu ogłosi przetarg na zakup 26 średnich śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP.

Jednym z celów programu będzie zastąpienie Mi-14PŁ, których resursy zbliżają się nieuchronnie ku końcowi

MON planuje szybkie przeprowadzenie procedury przetargowej i otrzymanie ostatnich maszyn w 2017. Większość, 16 śmigłowców, stanowić będą wielozadaniowe wiropłaty transportowe. Resort obrony chce także nabyć 6 maszyn poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), w tym 3 w wersji lądowej i tyleż w morskiej, a 4 egz. mają zostać dostarczone jako śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych. W zamówieniu będzie również pakiet logistyczny i szkoleniowy z pięcioma symulatorami. Wszystkie odmiany śmigłowców muszą być zbudowane na jednej wspólnej platformie.

Po ostatnich medialnych wypowiedziach ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, że przetarg będzie skierowany do dostawców, którzy mogą produkować tego typu śmigłowce w Polsce, staje się niemal pewne, że wystartują w nim jedynie Sikorski Aircraft z Black Hawkiem i Agusta Westland, prawdopodobnie z AW149.

Biorąc pod uwagę cenę jednostkową tych wiropłatów (ok. 15-22 mln USD) i wartość dodatkowych urządzeń i usług, szacunkowy koszt programu można wstępnie oceniać na ok. 2-3 mld zł.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.