Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zbiornik USA-193 trafiony

Strategia i polityka, 22 lutego 2008

W środę o 22:26 satelita USA-193 czasu wschodnioamerykańskiego (w czwartek o 4:26 czasu polskiego) został trafiony pociskiem SM-3 wystrzelonym z USS Lake Erie. Operacją dowodził osobiście szef Departamentu Obrony, Robert Gates.

Operację przeprowadził zespół trzech okrętów wspieranych przez sieć czujników na lądzie, morzu, w powietrzu i Kosmosie. Zmodyfikowany pocisk SM-3 trafił satelitę w odległości 247 km od powierzchni Ziemi. Głównym celem był mieszczący 450 kg hydrazyny zbiornik, który został zniszczony. Energia kinetyczna głowicy w ostatniej fazie lotu przed zderzeniem wynosił 130 MJ.

Obniżanie orbity USA-193 od wystrzelenia do zniszczenia

Po rozbiciu szczątki satelity przeleciały nad Ameryką Północną, głównie nad Kanadą, po czym nad Oceanami Atlantyckim i Indyjskim zaczęły się palić w górnych warstwach atmosfery. Większość z nich ma spłonąć w ciągu 2-3 dób, a reszta w ciągu 40 dni.

Płonące w górnych warstwach atmosfery szczątki USA-193 / Rysunki: Heavens-above.com

Poprzednią próbę zniszczenia satelity w Kosmosie Amerykanie przeprowadzili w 1985. Odpowiednio zmodyfikowany samolot F-15 wystrzelił wówczas pocisk ASM-135 ASAT, który trafił satelitę P78-1 (Solwind).


Drukuj Góra