Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

KBP do Rostechnologii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 lutego 2008

Kontrola na jednym z ważniejszych rosyjskich przedsiębiorstw zbrojeniowych - FGUP KBP (Konstruktorskoje Biuro Priborostrojenia) ma zostać przekazana koncernowi Rostechnologie.

Rosyjski Kommiersant donosi, że tulskie przedsiębiorstwo jest na liście spółek, które mają trafić do Rostechnologii, zestawionej przez szefa koncernu, Siergieja Cziemiezowa (Korporacja Rostechnologie kompletuje kadrę zarządzającą, 2007-12-24). Lista ta trafiła do prezydenta FR, Władimira Putina pod koniec grudnia.

Rostechnologie powstały na bazie Rosoboronoexportu, który wcześniej zmonopolizował rosyjski eksport uzbrojenia. KBP było jednym z ostatnich przedsiębiorstw samodzielnych w tym zakresie. Prawa do eksportu utraciło na rzecz Rosoboronoexportu w styczniu 2007.

Portfel zamówień KBP jest szacowany na 6 mld USD. Biuro jest producentem rakietowo-artyleryjskiego kompleksu przeciwlotniczego Pancyr-S1, budowanego na zamówienie ZEA. Kontrakt, podpisany w maju 2000, opiewa na 734 mln USD za 50 kompleksów, a jego realizacja jest opóźniona o 4 lata. Dostawy seryjnych Pancyrów mają rozpocząć się w bieżącym roku. W ślad za ZEA systemy zamówiły Syria (36) i Algieria (38). W sumie kontrakty na Pancyry-S1 są warte 2,6 mld USD.

O kontrakt w Emiratach KBP walczyło z Koncernem Antiej, na bazie którego powstał Ałmaz-Antiej - producent m.in. kompleksu przeciwlotniczego Tor. Obie spółki będą teraz konkurować w ramach jednego koncernu. Według ekspertów, przynajmniej na razie nie jest to poważnym problemem, bo zapotrzebowanie rynku na mobilne systemy przeciwlotnicze jest na tyle duże, że miejsca starczy dla obu wytwórni. Warto przypomnieć, że w 2006 rozważano połączenie KBP i Antiej, ale pomysł nie znalazł uznania prezydenta Putina.

KBP produkuje też przeciwpancerne pociski kierowane Metys-M i Kornet-E, sprzedawane krajom Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. 87% swej produkcji eksportuje, a urządzenia cywilne stanowią zaledwie 1% jego produkcji. Eksport KBP stanowi ok. 5% całego rosyjskiego eksportu uzbrojenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.