Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Większe zyski Irkuta?

Przemysł zbrojeniowy, 23 maja 2012

Rosyjska OAO Kompania Irkut wypracowała w ubiegłym roku obrót w wysokości 49,5 mld RUB oraz zysk netto ok. 800 mln RUB. To podobne wyniki, co rok wcześniej.

Najmniej znanym produktem rosyjskiej spółki są małe, przedstawione na zdjęciu wiatrakowce A-002, których do tej pory wyprodukowano i dostarczono zaledwie kilka. Obecnie przedsiębiorstwo oferuje nieco większą odmianę A-002M, o maksymalnej masie startowej 1030 kg. Maszyna przeznaczona jest dla maksymalnie 3 osób lub - w wersji obserwacyjnej - dla pilota i systemów optoelektronicznych. Jeżeli znajdzie się odbiorca na model bezzałogowy, producent zapewnia zwiększenie czasu patrolowania z 3,5 do 5 h. Silnik tłokowy Continental IO-360 o mocy 210 KM zapewnia prędkość do 200 km/h / Zdjęcie: Irkut

Dane, dotyczące wyników finansowych, liczonych w rublach, opublikowano w kwietniu. Wynika z nich, że osiągnięty obrót był o 5,3% wyższy niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę niemal 9-procentową inflację, oznacza to niewielkie zmniejszenie przychodów. Podobne wyniki dotyczyły zysków, przy czym zysk netto określono na ok. 800 mln RUB, a zysk operacyjny na ok. 1,3 mld.

Wczoraj opublikowano wyniki w dolarach. O ile obrót przeliczono na nieco ponad 1,6 mld USD (co jest zgodne z ubiegłorocznym kursem), zysk netto określono na ponad 123 mln USD, zaś zysk operacyjny na 203 mln, wskazując na kilkuprocentowy wzrost, w stosunku do 2010. Przedstawione wartości, przeliczone na ruble, nie występowały w kwietniowej informacji.

Pomijając te wątpliwości, faktem jest, że obydwa zestawienia wskazują na stabilną sytuację producenta myśliwców rodziny Su-30, gaśniczych amfibii Be-200, szkolnych Jaków-130 oraz spółki, przygotowującej się do wytwarzania samolotów pasażerskich MS-21 (zobacz także: Dobre wyniki spółki Irkut).

Niepodważalny jest także zdecydowany wzrost obrotów w ciągu ostatnich kilku lat, co jest przede wszystkim skutkiem zwiększania wydatków wojskowych Rosji. W porównaniu do 2005 osiągnięto 6-krotny wzrost przychodów, liczonych w rublach (przy średniej inflacji rzędu 10% rocznie). Biorąc natomiast pod uwagę bardziej stabilnego dolara, Irkut notował co roku wzrost obrotów rzędu kilkunastu procent.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra