Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejna Sigma dla Indonezji

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 07 czerwca 2012

Indonezyjskie ministerstwo obrony oraz holenderska stocznia Damen Schelde Naval Shipbuilding podpisały przedwczoraj porozumienie o budowie fregaty typu Sigma. Prace zostaną wykonane w Indonezji.

Artystyczna wizja najnowszej Sigmy / Rysunek: DSNS

Indonezja - była holenderska kolonia - ma bogatą tradycję zakupów okrętów wojennych z tego kraju. Obecnie 13 z 27 dużych okrętów bojowych, fregat i korwet, pochodzi z Holandii. Najnowszym nabytkiem były 4 korwety typu Sigma, 91-metrowe okręty modelu 9113, które weszły do służby w latach 2007-2009 (zobacz: Ostatnia Sigma dla Indonezji).

W 2010 indonezyjski resort obrony podpisał wstępne porozumienie o zakupie 5. jednostki tego typu. Będzie to jednak większa odmiana, modelu 10514, o długości - jak wskazuje oznaczenie - 105 m i wyporności nie 1692, a ok. 2400 t. W związku z tym okręt zaklasyfikowano jako fregatę rakietową, choć zestaw uzbrojenia pozostanie prawdopodobnie identyczny. Okręt zostanie zbudowany w Indonezji, stąd podpisy ze strony producenta złożyli przedstawiciele miejscowej PT PAL Indonesia oraz DSNS.

W ostatni wtorek ministerstwo i holenderska stocznia podpisały szczegółową umowę w tej sprawie. Potwierdzono w niej, że poszczególne moduły okrętu będą mogły być budowane zarówno w Holandii, jak i Indonezji, choć montaż finalny i próby jednostki zostaną zrealizowane w kraju odbiorcy. Szczegółów podziału prac jednak nie ujawniono. Poinformowano natomiast, że okręt zostanie przekazany marynarce wojennej w 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.