Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

BME 2012: TR-PPZR Grom z Arexu

Przemysł zbrojeniowy, 30 czerwca 2012

Należący do grupy WB Elektronics, gdański Arex zaprezentował na BALT-MILITARY-EXPO nowy trenażer do szkolenia strzelców zestawów przeciwlotniczych PPZR Grom.

Na pierwszym planie ćwiczebna wyrzutnia. W tle znany już z ubiegłorocznego MSPO trenażer morskiego wkm kalibru 12,7 mm. Widoczny hełm i specjalne okulary 3D, odzwierciedlające wirtualną rzeczywistość. Podobny zestaw zastosowano dla operatorów Gromów / Zdjęcie: Zdzisław Zieliński

Gdański Arex oferuje symulatory od 2006 kiedy stworzono Trenażer TR-23 do Przeciwlotniczego Zestawu Artyleryjsko Rakietowego ZUR-23-2KGI. Obecnie dwa takie urządzenia są wykorzystywane w Indonezji. Bazując na tych doświadczeniach, stworzono wspólnie z Akademią Marynarki Wojennej - w ramach projektu badawczego finansowanego przez MNiSW - demonstrator trenażera morskiego zestawu ZU-23-2MR Wróbel II. Mimo charakteru przedsięwzięcia, uzyskane wyniki spowodowały, że jest on obecnie z powodzeniem wykorzystywany do szkolenia elewów szkoły.

W ubiegłym roku na MSPO w Kielcach zaprezentowano kolejny demonstrator: TR-12,7 WKM PS do wielkokalibrowego karabinu maszynowego 12,7 mm na podstawie słupkowej, montowanej na okrętach wojennych (zobacz: Trenażer wkm-u 12,7 mm). Podobnie jak poprzednie systemy, oparto go na modelu prawdziwej broni, co pozwala nie tylko na naukę strzelania, ale także jej obsługi i serwisowania.

Najnowsza propozycja Arexu przeznaczona będzie dla operatorów wyrzutni przeciwlotniczych Grom. Prace nad wstępną wersją urządzenia - opłacone ze środków własnych - zakończono kilka dni przed rozpoczęciem targów. Zestaw składa się ze stanowiska instruktora i do czterech stanowisk strzelców. Każdy z nich będzie dysponował wyrzutnią oraz wysokiej jakości okularami 3D, pozwalającymi na dokładne zobrazowanie sytuacji i zapewnienie maksymalnego realizmu. Wszystkie działania manualne, związane z obsługą wyrzutni są znajdują odwzorowanie w komputerowej rzeczywistości. Dotyczy to m.in. czasu niezbędnego na namierzenie celu.

Instruktor wybiera jedną z kilku zaprogramowanych misji (ich liczba może zostać jeszcze zwiększona), dobierając m.in. rodzaj celu, jego prędkość czy warunki pogodowe. Będzie mógł także ocenić strzelca, np. notując czas jego reakcji między zakończeniem namierzania celu a odpaleniem pocisku.

TR-PPZR Grom bazuje na systemie operacyjnym VBS (Virtual Battlespace) stworzonym przez czeskie studio Bohemia Interactive na potrzeby gry Operation Flashpoint. Dziś VBS wykorzystywany jest do szkolenia żołnierzy m.in. z USA i Australii.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.