Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bliżej umowy na Rafale

Lotnictwo wojskowe, 11 lipca 2012

A.K. Antony indyjski minister obrony poinformował, że szczegółowe negocjacje w sprawie zakupu 126 myśliwców Rafale wchodzą w decydującą fazę. Oddalił także zarzuty o nieprawidłowości przy przetargu.

Rafale mają być dostarczane indyjskich wojskom lotniczym począwszy od 2015 / Zdjęcie: MO Francji

Oświadczenie ministra było odpowiedzią na sformułowane w liście z 27 lutego br. zarzuty parlamentarzysty MV Mysura Reddy`ego. Twierdził on, że przetarg na 126 myśliwców wielozadaniowych był przeprowadzony niezgodnie z zasadami bezstronności, faworyzując samolot Dassault Aviation. Przypomnijmy, że został on wybrany w styczniu 2012 (zobacz: Indie wybrały Rafale).

W odpowiedzi minister Antony poinformował, że powołana ze względu na zarzuty Reddy`ego komisja stwierdziła prawidłowe działanie grupy negocjacyjnej oraz zgodność specyfikacji przetargowej z wcześniejszymi wymaganiami resortu obrony. Parlamentarzysta powiedział, że nie czuje się usatysfakcjonowany odpowiedzią i poczeka na ostateczny raport komisji.

Jednocześnie szef indyjskiego resortu obrony powtórzył, że francuska propozycja była najtańszą pod względem całkowitych kosztów zakupu i użytkowania myśliwców oraz transferu technologii. Wartość całego kontraktu, wraz z opcjami, wyceniono na ok. 20 mld USD. Negocjacje w sprawie szczegółów transakcji mają wchodzić - według Antony`ego - w decydującą fazę. Nie podał jednak przybliżonej nawet daty podpisania umowy. Wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia wskazują, że może to nastąpić jeszcze w bieżącym roku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.