Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniejsze obroty zbrojeniówki

Przemysł zbrojeniowy, 23 lipca 2012

Według Deloitte Touche Tohmatsu, obroty największych producentów uzbrojenia w 2011 były o 3,3% mniejsze niż rok wcześniej. Wzrosła natomiast sprzedaż cywilnego przemysłu lotniczego.

Leopard 2A7+. Niemiecki czołg może okazać się - obok francuskich myśliwców Rafale - eksportowym hitem Europy w nadchodzących latach. Według nieoficjalnych informacji prasowych, Berlin liczy na sprzedaż 600-800 takich wozów wraz z całym zapleczem logistycznym dla Arabii Saudyjskiej, o szacunkowej wartości 10 mld USD. Największe nawet transakcje eksportowe nie zrekompensują jednak ograniczania budżetów wojskowych przez większość państw UE / Zdjęcie: KMW

Deloitte to międzynarodowa sieć spółek świadczących usługi doradcze, z siedzibą w Londynie. Zalicza się ją do największych graczy na rynku, obok PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young i KPMG. Według analizy jednej z jej spółek zależnych, Deloitte Touche Tohmatsu Limited (DTTL), w ubiegłym roku wartość produkcji 110 największych podmiotów przemysłu zbrojeniowego i lotniczego na świecie wzrosła do 681 mld USD, czyli o 2,3% w stosunku do 2010. Podążył za tym wzrost zatrudnienia o ok. 2%. Obecnie w objętych analizą zakładach pracuje 2,1 mln osób.

Z obliczeń wyłączono mniejsze podmioty, o obrotach poniżej 500 mln USD rocznie, które wygenerowały - szacunkowo - ok. 60 mld USD. W opracowaniu pominięto także przedsiębiorstwa chińskie oraz rosyjskie.

Wspomniany wzrost ogólnej produkcji przemysłu lotniczo-obronnego został osiągnięty głównie dzięki samolotom cywilnym Boeinga i Airbusa. Ich linie montażowe opuściło w 2011 łącznie 1011 maszyn, o 39 więcej niż rok wcześniej. Obroty obu przedsiębiorstw - po wyeliminowaniu wahań kursów walut i inflacji - wzrosły o ok. 10%. Natomiast produkcja wojskowa zmniejszyła się o ok. 3,3%, co było spowodowane skutkami oszczędności budżetowych.

Analiza koncentrowała się na przedsiębiorstwach z USA i Europy. Wykazała, że przedsiębiorstwa zza Atlantyku zanotowały wzrost o 3,3%, w porównaniu do 0,8% Starego Kontynentu. To odwrócenie tendencji z 2009 i 2010 oraz bezpośredni wynik wprowadzenia w krajach UE drakońskich cięć wydatków publicznych. Autorzy opracowania wskazują, że tendencja ta powinna pogłębić się w bieżącym roku.

Mimo poważnych ograniczeń analizy Deloitte, potwierdza ona wnioski z opracowań innych ośrodków badawczych. Wskazują one na ustabilizowanie się wydatków wojskowych na świecie po ponad dekadzie intensywnego - narzuconego przez USA - wyścigu zbrojeń (Zahamowanie tempa zbrojeń, 2012-04-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.