Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porozumienie w sprawie rozwoju bsl

Lotnictwo wojskowe, 26 lipca 2012

Wielka Brytania i Francja zawarły porozumienie o współpracy przy rozwoju bsl Watchkeeper. Umowa zakłada także kooperację przy opracowaniu i konstrukcji bezzałogowców uderzeniowych.

Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Bsl WK450 Watchkeeper jest owocem współpracy Thalesa UK i Elbit Systems. Powstał na bazie konstrukcji izraelskiego Hermesa 450. W połowie 2011 brytyjskie MO poinformowało o planach wysłania kilku systemów WK450 do Afganistanu. Ze względu na zawirowania biurokratyczne, w dalszym ciągu nie udało się jednak tego planu zrealizować. Londyn zamówił w przeszłości 54 systemy WK450

Francusko-brytyjskie porozumienie zakłada zakup przez Paryż jednego WK450. Bsl zostanie następnie poddany serii testów, które mają potrwać do połowy 2013. W razie pozytywnego zaopiniowania, Watchkeeper może w przyszłości znaleźć się w wyposażeniu francuskich sił zbrojnych.

W najbliższej przyszłości z kolei BAE Systems i francuski Dassault Avition mają podjąć współpracę przy rozwoju uderzeniowego systemu UCAV (unmanned combat aerial vehicle). Prace określające parametry technologiczne nowego bsl mają potrwać 12-15 miesięcy. Jest to spowodowane potrzebą gruntownego przestudiowania wymagań stawianych nowemu systemowi, tak aby jego przydatność operacyjna (wraz z pojawiającymi się w czasie modyfikacjami) odpowiadała wymaganiom pola walki za 20-30 lat. Koszt etapu B+R szacowany jest na niecałe 16 mln USD. Obydwie strony podzielą się nim po połowie.

Nie udało się osiągnąć porozumienia dotyczącego współpracy przy rozwoju bsl klasy MALE (medium-altitude, long-endurance). Jednym z powodów jest konieczność przeprowadzenia przez Paryż prac koncepcyjnych nad nową rządową strategią wdrożenia do służby MALE. Już w 2010 doszło do podpisania porozumienia pomiędzy BAE Systems a Dassault Avation o rozwoju własnej konstrukcji (program Telemos). Obecnie rozważa się zaproszenie do programu niemieckich firm specjalizujących się w tym segmencie rynku zbrojeniowego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.