Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie na Nikobarach

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 31 lipca 2012

Indyjska marynarka wojenna uruchomiła nową bazę lotniczą na Archipelagu Andamanów i Nikobarów. Ruch ten postrzegany jest jako przeciwwaga dla rosnącej potęgi Chin.

Jeden z Do-228 indyjskiej marynarki wojennej. Samoloty tego typu stacjonują już w nowej bazie. W miarę jej rozbudowy dołączą maszyny wymagające dłuższego pasa startowego / Zdjęcie: mamboccv.com

INS Baaz zlokalizowana jest w Campbell Bay na wyspie Great Nicobar, wchodzącej w skład zespołu wysp Nikobarów. Baza znajduje się w odległości około 150 km od północnych wybrzeży Indonezji i jest najdalej wysuniętą na południe instalacją wojskową w całych indyjskich siłach zbrojnych. Podstawową zaletą tej lokalizacji jest możliwość kontrolowania Cieśniny Malakka, jednego z najbardziej uczęszczanych szlaków morskich świata i podstawowej arterii komunikacyjnej międzynarodowego handlu ChRL. Po drugie, oblewające archipelag wody tworzą ogromną wyłączną strefę ekonomiczną o obszarze równym dwóm powierzchniom Polski.

Obecny pas startowy INS Baaz, o długości ok. 1 km, pozwala na operowanie z niego transportowych Do-228 i C-130, które zostały zamówione dla indyjskich wojsk specjalnych. W przyszłości lotnisko ma być w stanie przyjmować wszystkie typy samolotów indyjskiego lotnictwa wojskowego.

Oficjalne otwarcie bazy jest elementem rozbudowy sił wojskowych na terenie Archipelagu. Obecnie tworzą je zgrupowanie marynarki wojennej, liczące ok. 15 lekkich i średnich okrętów, niewielki komponent lotnczy (z transportowymi Do-228 oraz śmigłowcami Mi-8 i Chetak), a także brygada piechoty składająca się z 3 batalionów (2 regularnych i 1 wojsk terytorialnych). W przeszłości jednostki te były okresowo wspierane stacjonującą na wyspach eskadrą Su-30MKI.

Formacje te zostaną w najbliższych latach wzmocnione w istotny sposób. Największą metamorfozę mają przejść lotniska. Celem jest dysponowanie 4 w pełni wyposażonymi lokalizacjami, zdolnymi do przyjmowania samolotów bez względu na warunki pogodowe. Obiekty w Shipur i Camp Bell poddawane są obecnie zaawansowanym pracom remontowym, włączając w to wydłużanie do 3600 m pasów startowych. Ponadto, modernizowane są lądowiska dla śmigłówców, stacje radarowe oraz urządzenia umożliwiające lądowanie i startowanie nocą. Gdy prace remontowe zostaną zakończone, lotniska te mają wspomóc operacyjnie obiekty w Port Blair i Car Nicobar, a także planowane do wybudowania w Katchul i Hut Bay.

Nowe lotniska, uzupełnione przez system tzw. lotnisk prowizorycznych (w Nyoma, Daulat Beg Oldi i Fuk Che), mają być w stanie przyjmować zdecydowanie szerszy zakres samolotów różnego typu niż obecnie. Planuje się przebazowanie na Nikobary m.in. eskadry Su-30MKI. Przedstawiciele resortu obrony niezmiennie zapewniają, że do INS Baaz, powinny także trafić rozpoznawcze bsl.

Nie do końca znane są plany rozbudowy komponentu morskiego. Decyzja w tej kwestii jeszcze jednak nie zapadła. Wiadomo jednak, że rozpatrywano przystosowanie baz do stacjonowania dużych okrętów uderzeniowych (niszczycieli) i wielozadaniowych OP o napędzie konwencjonalnym. Możliwe jest także zwiększenie liczby jednostek desantowych. Wojska lądowe mają z kolei zostać wzmocnione dodatkowymi 3 batalionami piechoty oraz pułkiem artylerii.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.