Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny test Agni II

Lotnictwo wojskowe, 10 sierpnia 2012

Indie poinformowały o udanym teście rakiety balistycznej Agni II. Odpalenie stanowiło element ćwiczeń indyjskich wojsk strategicznych.

Rakieta balistyczna Agni II jest rozwijana przez Advanced Systems Laboratory DRDO i prywatną spółkę Bharat Dynamics z Hyderabadu. Jej szacowany zasięg to ok. 2000 km (Agni I - 700 km, Agni III - 3500 km). Może przenosić zarówno konwencjonalne, jak i atomowe głowice bojowe / Zdjęcie: Sarkaritel

Agni II została odpalona wczoraj z mobilnej wyrzutni na poligonie Wheeler u wybrzeży stanu Orissa. Test przeprowadziła jednostka indyjskich wojsk strategicznych. Miał on charakter ćwiczebny, doskonalący umiejętności żołnierzy operowania rakietą. Agni II znajduje się już w wyposażeniu indyjskich sił zbrojnych, wraz z pozostałymi dwoma wersjami rakiet rodziny Agni: I i III.

Przebieg testu był cały czas monitorowany przez 2 okręty indyjskiej marynarki wojennej rozlokowane na wodach Zatoki Bengalskiej, a także przez radary oraz telemetryczne i opto-elektryczne systemy obserwacyjne. Według przedstawicieli państwowej Defence Research and Development Organisation (DRDO), która jest producentem pocisku, cały lot przebiegł bez problemów i wojskowym udało się zrealizować wyznaczone cele. Sukces przeprowadzonego testu ma tym większe znaczenie, biorąc pod uwagę zdarzające się w przeszłości nieudane próby odpalenia Agni II (Nieudana próba Agni II, 2009-11-24).

Obecnie DRDO pracuje nad rozwojem trzech nowszych wersji rakiet rodziny Agni: IV, V i VI. W kwietniu br., odnotowując roczne opóźnienie, z sukcesem przetestowano wersję V o zasięgu ponad 5 tys. km (Indie przetestowały Agni V, 2012-04-12; Agni V za rok?, 2012-02-12). Z kolei za 2 lata ma dojść do pierwszego odpalenia wersji VI, zdolnej razić wrogie cele w odległości ponad 8 tys. km (Agni VI w 2014?, 2012-05-26). Według obecnych założeń, pocisk ten ma wejść w wyposażenie indyjskich sił zbrojnych do końca obecnej dekady. Nie ma jednak pewności, że DRDO uda się dotrzymać wyznaczonego terminu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra