Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

KC-30 oblatany

Lotnictwo wojskowe, 26 września 2007

25 września w zakładach Northrop Grummana w Melbourne na Florydzie oblatani pierwszy egzemplarz tankowca KC-30, będącego pochodną Airbusa A330-200MRTT. Samolot oznaczony jako D-1 przebywał w powietrzu prawie 4 godziny.

Jeżeli Northrop Grumman wygra konkurs na nowe tankowce dla USAF, samolot KC-30 (D-1) zostanie dostarczony wojsku jako pierwszy / Zdjęcie: Northrop Grumman

Kilka miesięcy temu USAF wystosowały zapytanie ofertowe na nowe tankowce, które mają zastąpić w służbie KC-135. W pierwszej kolejności planowane jest nabycie 4 samolotów prototypowych i 175 seryjnych. Docelowo zawarte będą jeszcze dwa kontrakty, umożliwiające zastąpienie 530 posiadanych obecnie przez USAF, Air National Guard I Air Force Reserve przestarzałych KC-135E/R/T. Całkowita wartość programu szacowana jest na 100 mld USD.

W konkursie biorą udział Boeing KC-767 i Northrop-EADS KC-30. Według wymagań USAF, nowy tankowiec ma mieć udźwig i zasięg co najmniej równy KC-135, być wyposażony w nowoczesną awionikę umożliwiającą wykonywanie lotów w cywilnej przestrzeni powietrznej, zdolność do przewożenia ładunków, zdolność do pobierania paliwa podczas lotu, możliwość podawania paliwa przy pomocy przewodu sztywnego i elastycznego oraz odporność na działanie broni ABC, impulsu elektromagnetycznego, i dysponować odpowiednimi systemami samoobrony.

Rozstrzygnięcie konkursu spodziewane jest w grudniu b.r. lub w styczniu 2008. W przypadku zwycięstwa Northrop Grumman zamierza uruchomić produkcję seryjną KC-30 w zakładach w Mobile (Alabama) i zatrudnić przy niej 25 000 osób. W programie biorą też udział EADS North America, General Electric Aviation i Sargent Fletcher.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.