Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trwają SEACAT 2012

Marynarka wojenna, 29 sierpnia 2012

Tegorocznej edycji ćwiczeń Southeast Asia Cooperation and Training (SEACAT) przewodzą elementy Floty Pacyfiku US Navy, przy udziale jednostek z 5 państw regionu.

Ćwiczenia SEACAT (do 2011 pod nazwą Southeast Asia Cooperation Against Terrorism) organizowane są od 2002. Ich głównych celem jest podniesienie poziomu współpracy międzynarodowej (zarówno na poziomie dowodzenia jak i rzeczywistych działań operacyjnych) pomiędzy USA i ich sojusznikami z regionu Morza Południowochińskiego. Na zdjęciu żołnierze filipińskich sił specjalnych w trakcie symulowanej inspekcji na pokładzie USNS Safeguard w trakcie SEACAT 2009 / Zdjęcie US Navy

Tegoroczna edycja ćwiczeń rozpoczęła się 27 sierpnia i potrwa do 2 września. Biorą w nich udział elementy komponentów morskich 5 państw regionu Azji Południowowschodniej: Brunei, Filipin, Indonezji, Singapuru i Tajlandii oraz USA reprezentowanych przez jednostki 7 Floty. W ich trakcie uczestnicy będą ćwiczyć m.in. śledzenie podejrzanych jednostek morskich oraz dokonywanie inspekcji przez żołnierzy sił specjalnych.

Specjalnie na potrzeby ćwiczeń morskich, marynarka wojenna USA wydzieliła okręt ratunkowy typu Safeguard USNS Safeguard (T-ARS 50). Zadaniem jednostki jest odegranie roli jednostki szczególnego zainteresowania, śledzonej z lądu, morza i powietrza przez oficerów łącznikowych państw-uczestników. Morska część ćwiczeń realizowana jest na wodach Cieśniny Malakka, Morza Sulu i Zatoki Subic.

SEACAT 2012 odbywają się w okresie zaostrzającej się sytuacji politycznej w regionie Morza Południowochińskiego (USA dozbroją Guam?, 2012-08-03), a także rosnącej rywalizacji Indii oraz ChRL na wodach Oceanu Indyjskiego, której istotnym elementem jest obszar Cieśniny Malakka (Indie na Nikobarach, 2012-07-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.