Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze testy Nirbhaya

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 września 2012

Indyjska Defence Research and Development Organisation (DRDO) poinformowała o zbliżającym się teście pocisku Nirbhay. Ma one zostać przeprowadzony już w październiku br.

 Masa Nirbhaya wynosi około 1 tys. kg, a długość 6 m. W jego konstrukcji wykorzystano technologię stealth / Defence Forum India

Nirbhay to indyjski pocisk manewrujący o zasięgu 800-1200 km, mogący rozwijać prędkość poddźwiękową (Ma0,7). Za jego konstrukcję i budowę odpowiedzialna jest kompania Advanced Systems Laboratory, podporządkowana DRDO. Prace rozwojowe trwają już od ponad 5 lat.

Pierwotnie pierwszy test Nirbhaya zaplanowany był na 2010. Jednak ze względu na wystąpienie nieprzewidzianych problemów technicznych z konstrukcją pocisku, jego start musiał zostać odłożony w czasie.

Październikowa próba zostanie przeprowadzona z poligonu Wheeler u wybrzeży stanu Orissa na wschodzie kraju. Z tego samego, z którego realizowane są też testy m.in. rakiety balistycznej Agni II (Kolejny test Agni II, 2012-08-10).

Docelowo Nirbhaye mają być przenoszone, m.in. przez myśliwe Su-30MKI. Prace nad integracją systemów samolotu oraz pocisku rozpoczęły się w 2010 (Indyjskie Su-30MKI z pociskami strategicznymi, 2010-05-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.