Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powitanie PKW Orlik 4

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 września 2012

W 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim odbyła się wczoraj uroczystość powitania żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 4, którzy niedawno wrócili do ojczyzny po służbie w natowskiej misji Baltic Air Policing.

Defilada personelu 41. elt z Królewa Malborskiego podczas uroczystego powitania po powrocie z misji Baltic Air Policing

W ceremonii wzięli udział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch, dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski oraz dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. broni Edward Gruszka.

Misje Baltic Air Policing realizowane są przez wojska lotnicze krajów NATO od 2004. Ich celem jest ochrona przestrzeni powietrznej nad Estonią, Litwą, i Łotwą, które nie dysponują własnymi samolotami bojowymi, a także patrolowanie i niedopuszczenie do naruszania granic tych państw oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych. W bieżącym roku Sojusz postanowił przedłużyć bezterminowo misję Baltic Air Policing.

Jeden z malborskich MiGów-29A, który strzegł nieba nad Estonią, Litwą i Łotwą / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

PKW Orlik 4 liczył 96 żołnierzy, w tym 8 pilotów oraz 4 myśliwce MiG-29A ze składu  41. elt, podporządkowanej 22. BLot. Miejscem stacjonowania kontyngentu była litewska baza Siaulai (Szawle). Dowódcą Orlika 4 był ppłk pil. Leszek Błach. Polscy lotnicy realizowali misję Baltic Air Policing od 27 kwietnia do 31 sierpnia. W czasie 250 godzin lotów wykonano około 100 misji, w tym kilkanaście bojowych. Jak powiedział ppłk pil. Błach piloci PKW Orlik 4 przechwytywali samoloty rosyjskie różnego typu – myśliwskie, bombowe, transportowe i rozpoznawcze. Wszystkie przechwycenia miały miejsce nad wodami międzynarodowymi i nie doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej żadnego z państw bałtyckich.
W nagrodę za wzorową służbę gen. broni pil. Majewski przyznał nagrody uznaniowe trzem żołnierzom z 22. BLT i 11 żołnierzom z kontyngentu. Z kolei gen. broni Gruszka wręczył nagrody rzeczowe dowódcy PKW Orlik 4, jego zastępcy mjr. pil. Krzysztofowi Stobieckiemu oraz 50 innym żołnierzom.

Minister Siemoniak, zapytany o kolejną misję Baltic Air Policing, w której wezmą udział Siły Powietrzne odparł, że PKW Orlik V będzie wykonywał swoje zadania w 2014. Natomiast decyzja co do wyboru jednostki, która zostanie zaangażowana, zostanie podjęta w przyszłym roku. Możliwa jest także zmiana dyslokacji kontyngentu. Jedną z możliwych lokalizacji jest baza Ämari w Estonii, która służy jako lotnisko zapasowe dla samolotów wykonujących misje Baltic Air Policing.

Obecnie obowiązki obrony granic przestrzeni powietrznej państwa bałtyckich przejęły Vzdušné síly Armády České republiky, które wysłały na Litwę cztery samoloty JAS-39 Gripen C ze składu 211. eskadry lotnictwa taktycznego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.