Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Calife 3 w Afganistanie w 2013

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 września 2012

Według zapowiedzi przedstawicieli włoskich wojsk lądowych, pierwsze zestawy saperskie rodziny Callife 3, zainstalowane na samochodach patrolowych Iveco VTMM, powinny trafić do Afganistanu w 2013.

6-kołowy wózek zestawu Calife 3 z zainstalowanymi urządzeniami do wzbudzania detonatorów ładunków wybuchowych odpalanych radiowo i przewodowo

We tegorocznym budżecie włoskiego resortu obrony wydzielono 120 mln Euro na zakup 40 pojazdów o wzmocnionej odporności na wybuchy min, Iveco VTMM. Mają one zastąpić w Afganistanie obecnie dzierżawione od Amerykanów wozy Buffalo (4 egz.) i Cougar (6), wykorzystywane w patrolach saperskich dla oczyszczania dróg z min i improwizowanych ładunków wybuchowych.

VTMM to nowy pojazd o masie 18 t, powstały przy udziale niemieckiej Krauss-Maffei Wegmann, jako modernizacja 3-osiowego pojazdu Grizzly. Producent deklaruje wysoki poziom ochrony przeciwwybuchowej i balistycznej. Wozy zostały wybrane do zainstalowania na części z nich wyposażenia saperskiego.

VTMM jest jednym z priorytetowych programów włoskich wojsk lądowych, którego nie dotykają drastyczne redukcje budżetowe / Zdjęcie: Iveco

Włosi zakładają stworzenie patrolu, składającego się z 5 VTMM. Pierwsze trzy z nich mają być wyposażone w zestaw Calife 3. Składa się on z 800-kilogramowego, 6-kołowego wózka, który doczepiany jest przed pojazdem bazowym. Jego podstawowym zadaniem jest naciskowe detonowanie min. Ponadto przewozi dedykowany sprzęt elektroniczny. Jest on dostarczany przez MBDA, na podstawie doświadczeń zebranych przez francuskie zakłady koncernu przy stworzeniu prototypów zestawu Souvim 2 (na zlecenie francuskich wojsk lądowych).

Na jednym z zestawów instalowane są urządzenia mogące wykrywać i detonować zapalniki odpalane za pomocą kabli, impulsów radiowych i w podczerwieni.

Kolejny pojazd będzie wyposażony w georadar amerykańskiej Niitek (Turcja kupiła Husky, 2012-08-21) do wykrywania zakopanych w ziemi przedmiotów. Następny wóz ze specjalnym ramieniem będzie służył do wykopania i przenoszenia wykrytych ładunków. Dwa ostatnie VTMM mają przewozić żołnierzy ochrony oraz systemy rozpoznawcze włoskiej Selex, wraz z systemami wymiany informacji.

Według ostatnich wypowiedzi przedstawicieli włoskich wojsk lądowych, pierwsze tak skonfigurowane wozy powinny trafić do odbiorcy przed końcem bieżącego roku. Zakłada się, że rozpoczną one służbę w Afganistanie w 2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.