Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ILA: Laserowy Sidewinder

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 września 2012

Na ILA 2012 niemieckie konsorcjum Diehl Defence zaprezentowało nową wersję pocisku kierowanego powietrze-powietrze AIM-9L Sidewinder, przeznaczoną do zwalczania celów naziemnych.

Pocisk LaGS prezentowany podczas berlińskiej wystawy / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Oryginalna głowica samonaprowadzająca się na podczerwień została zastąpiona głowicą z laserowym  naprowadzaniem półaktywnym. Namierzenie celu następuje natychmiast po podświetleniu go wiązką laserową. Jak twierdzą przedstawiciele niemieckiego przedsiębiorstwa, zabudowanie głowicy laserowej nie spowodowało żadnych zmian gabarytów, masy, czy położenia środka ciężkości pocisku. Nie jest także konieczne stosowanie nowego oprogramowania czy zmienianie interfejsu z systemami celowniczymi samolotu, czy modyfikacje struktury płatowca. Rozpowszechnienie AIM-9L zmniejszy także problemy logistyczne, związane z wdrożeniem nowej wersji.

Nowy pocisk, nazwany wstępnie Laser-Guided Sidewinder (LaGS) proponowany jest siłom zbrojnym poszukującym pocisku powietrze-powierzchnia, zdolnego do precyzyjnego zwalczania mobilnych celów lekko opancerzonych. Niewielka masa głowicy bojowej powoduje, że LaGS może być używany także podczas działań w terenie zurbanizowanym do bezpośredniego wsparcia jednostek będących w kontakcie z przeciwnikiem. Zasięg pocisku zapewnia bezpieczeństwo jego nosicielowi, który pozostaje w bezpiecznej odległości i nie jest narażony na ostrzał z ziemi.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.