Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

5,6 mld Euro dla żołnierzy przyszłości

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 marca 2008

Według Research and Markets, w latach 2006-2015 europejskie wydatki na modernizację jednostek piechoty pochłoną 5,6 mld Euro, tworząc dynamicznie rozwijający się rynek.

Niemieccy żołnierze wyposażeni zgodnie z założeniami programu Infanterist der Zukunft (IdZ), jednego z największych z realizowanych na Starym Kontynencie. Analitycy Research and Markets, w raporcie o programach modernizacji jednostek piechoty, wymieniają wśród krajów pracujących nad podobnymi rozwiązaniami także Czechy i Węgry (jako przyszłe, atrakcyjne rynki zbytu). W wyliczeniu tym brakuje jednak Polski / Zdjęcie: Bundeswehra

Zapoczątkowany w USA proces zwiększania potencjału jednostek piechoty (program Land Warrior), szybko znalazł naśladowców na całym świecie. A, że istnieje w tym współzależność z poziomem zaawansowania technicznego gospodarki, nie może dziwić, że najwięcej programów tego typu rozwijanych jest w Europie, przede wszystkim zachodniej. Przykładem może być francuski Félin, niemiecki IdZ, szwedzki MARKUS, brytyjski FIST czy hiszpański Combatiente Futuro. Nawet mniejsze lub mniej zasobne państwa, jak Portugalia, Czechy czy Norwegia, podążają tym samym śladem.

Obecnie w największych krajach kontynentu kończą się prace badawczo-rozwojowe, związane z programami modernizacji jednostek piechoty. Dotyczą one przede wszystkim systemów dowodzenia, łączności, przetwarzania danych i rozpoznania (C4I), ale również zwiększenia siły ognia, odporności na ataki przeciwnika czy mobilności.

Według Research and Markets, powinno to spowodować skokowy wzrost zamówień w tym segmencie rynku już w 2009. Łącznie, od 2006 do 2015, powinny one zamknąć się kwotą ok. 5,6 mld Euro. Jednocześnie, wypracowane rozwiązania znajdą zastosowanie w misjach bojowych i pokojowych. Analitycy uważają, że w dalszej przyszłości punkt ciężkości zamówień przeniesie się z systemów C4I, na wyposażenie osobiste żołnierzy, tworząc bardzo atrakcyjny i dynamicznie rozwijający się rynek.


Drukuj Góra