Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turcja zbombardowała pozycje PPK

Strategia i polityka, 13 września 2012

Tureckie siły zbrojne poinformowały o przeprowadzonej operacji bombardowania pozycji bojowników z PPK (Partii Pracujących Kurdystanu) na północy Iraku.

Tureckie F-16 wielokrotnie w przeszłości były wykorzystywane do nalotów na pozycje rebeliantów PPK zarówno na terytorium kraju jak i terenach północnego Iraku / Zdjęcie: TodaysZaman

Operacja prowadzona była w dniach 5-9 września na terenie północnego Iraku. Według oficjalnych danych Ankary, jej wyniku zginęło co najmniej 25 bojowników. Tureckim siłom zbrojnym udało się też zniszczyć, m.in. ponad 30 kryjówek rebeliantów oraz kilka magazynów broni.

Operacji zbiegła się w czasie z działaniami wojsk przeciwko PPK na terenie Turcji. W ostatnich tygodniach żołnierze wojsk lądowych eliminowali kryjówki bojowników na terenie prowincji Hakkari we Wschodniej Anatolii (południowy-wschód kraju). Oficjalne oświadczenia wskazują, że formacjom rządowym udało się zabić co najmniej 58 bojowników, tracąc przy tym 2 żołnierzy. Operacja realizowana była przy wsparciu lotnictwa szturmowego i transportowego, w tym śmigłowców UH-60 Black Hawk.

Na pograniczu turecko-irackim od wielu lat toczą się krwawe walki między armią turecką a Kurdami (Niespokojny Kurdystan, 2011-08-17) określanymi mianem terrorystów. Większość z nich walczy w oddziałach podległych powstałej w 1984 PPK. Ocenia się, że konflikt pochłonął dotąd ponad 40 tys. ofiar.

W celu zwiększenia ochrony własnych wojsk Ankara zdecydowała się w ostatnim czasie, m.in. na zakup od USA 50 pojazdów Husky z systemem HMDS (Turcja kupiła Husky, 2012-08-21). W zwalczaniu bojowników PPK mają pomóc też zakupione w styczniu br., bsl Anka (Turcja kupuje bsl Anka, 2012-01-07) oraz 10 nabytych wcześniej od Izraela bsl Heron (Izrael zwraca Turcji Herony, 2012-05-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.