Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Anakonda 12

Strategia i polityka, 17 września 2012

Dziś rozpoczęło się największe ćwiczenie polskiej armii, pod kryptonimem Anakonda 12. Bierze w nim udział 11,5 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów wojsk wraz z 2,3 tys. jednostek sprzętu.

Scenariusz ćwiczenia zakłada roszczenia terytorialne państw sąsiadujących, które w efekcie prowadzą do konfliktu zbrojnego / Zdjęcie: kpt. Konrad Radzik

W tym roku z żołnierzami Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia i Żandarmerii Wojskowe, po raz pierwszy, będą ćwiczyć natowskie Sojusznicze Siły Wsparcia reprezentowane przez żołnierzy z Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, grupy operacyjnej z kanadyjskiej brygady zmechanizowanej i żołnierzy amerykańskiej 630 Kompanii 18 brygady policji wojskowej, na co dzień stacjonującej w Bambger i w Schweinfurt w Niemczech.

Do ich dyspozycji będzie 2,3 tys. jednostek sprzętu w tym m.in. 24 samoloty, 30 śmigłowców, 150 czołgów i transporterów opancerzonych, oraz 20 okrętów.

Ćwiczenie Anakonda, które potrwa do 27 września, podzielone jest na epizody które będą się odbywać w dzień i w nocy na poligonach i w centrach szkolenia w Drawsku, Orzyszu, Ustce, a także na akwenach morskich Marynarki Wojennej. Ćwiczeniami dowodzi Dowódca Operacyjny SZ gen. broni Edward Gruszka.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.