Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udana próba Agni IV

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 września 2012

Indyjska armia poinformowała o przeprowadzeniu zakończonego powodzeniem testu rakiety balistycznej Agni IV.

Agni-IV odpalana z mobilnej wyrzutni na poligonie Wheeler / Zdjęcie: DRDO

Test został przeprowadzony w środę o 11:35 czasu miejscowego. Do odpalenia rakiety doszło na poligonie Wheeler u wybrzeży stanu Orissa na wschodzie kraju, tego samego, z którego realizowane są próby innych indyjskich systemów bojowych (Kolejny test Agni II, 2012-08-10).

Rakieta została odpalona z wyrzutni mobilnej i po około 20 min. lotu osiągnęła wyznaczonego celu na wodach Zatoki Bengalskiej. Zdaniem przedstawicieli Defence Research Development Organisation (DRDO), odpowiedzialnej za cały program rozwoju rakiet Agni, test zakończył się pełnym sukcesem. W jego trakcie udało się zrealizować wszystkie pierwotne założenia.

Lot rakiety śledzony był przez system radarów oraz telemetrycznych i optoelektronicznych systemów obserwacyjnych, a także ustawione na wodach Zatoki Bengalskiej okręty marynarki wojennej. Była to już druga udana próba odpalenia Agni IV w ostatnim czasie. Do wcześniejszej doszło w 2011.

Poza Agni IV DRDO kontynuuje obecnie prace rozwojowe nad V i VI generacją rakiet. W kwietniu br., odnotowując roczne opóźnienie, z sukcesem przetestowano wersję V o zasięgu ponad 5 tys. km (Indie przetestowały Agni V, 2012-04-19). Do pierwszego odpalenia Agni VI ma dojść w 2014 (Agni VI w 2014?, 2012-05-26). Mając jednak w pamięć pojawiające się w przeszłości problemy techniczne związane z rozwojem całej rodziny rakiet Agni, nie ma pewności, że DRDO uda się dotrzymać wyznaczonego terminu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.