Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieprzydatne Buki?

Strategia i polityka, 12 marca 2008

Według fińskiej prasy broniące Helsinek i innych najważniejszych obiektów Finlandii zestawy przeciwlotnicze 9K37 Buk-M1 są wrażliwe na zakłócenia. W związku z tym planowane jest ich szybkie zastąpienie.

W 1996 Rosjanie - w zamian za rozliczenie długu wobec Finlandii - przekazali 3 baterie (18 wyrzutni) samobieżnych zestawów przeciwlotniczych 9K37 Buk-M1, czyli następcy systemów 2K12 Kub.

Przekazany Finom model to konstrukcja z 1984, a więc poprzedniczka bardziej nowoczesnych wersji 9K37M1 i 9K37M1-2. Jest przeznaczona do niszczenia samolotów, śmigłowców i pocisków samosterujących, poruszających się z prędkościami do Ma4, na dystansie od 3 do 35 km i maksymalnym pułapie 25 000 m. Radar może śledzić do 6 celów jednocześnie. Teoretycznie jest to system względnie nowoczesny.

Jednak jeżeli potwierdzą się doniesienia fińskiej prasy o wrażliwości systemów naprowadzania pocisków na zakłócenia, to przydatność operacyjna systemu spadnie niemal do zera. Na razie nie przesądzono definitywnie, czy słabość tę można wyeliminować przez modernizację.

Dla władz w Helsinkach jest to sytuacja nie do zaakceptowania. Rosyjskie Buki są jedynym sprzętem przeciwlotniczym średniego zasięgu tego kraju. Dlatego nieoficjalne zapowiedzi podjęcia szybkiej decyzji o zakupie nowego sprzętu, w przypadku braku możliwości usprawnienia systemu, są bardzo prawdopodobne. Ocenia się, że nowy kontrakt może być wart 400-500 mln Euro (budżet wojskowy Finlandii to ok. 1,8 mld Euro).

Minister obrony, Jyri Häkämies, w wypowiedzi dla jednej ze stacji telewizyjnych, stwierdził, że rozpoczęto już procedurę znalezienia w budżetach poszczególnych resortów 110 mln Euro, niezbędną do przyspieszenia procesu pozyskania nowych systemów przeciwlotniczych.


Drukuj Góra