Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego w Sejmie

Lotnictwo cywilne, 26 września 2012

W Sejmie otwarto uroczyście wystawę Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego

Potomkowie Franciszka Żwirki Agnieszka Żwirko Niwińska (z prawej) i Rafał Żwirko-Niwiński (z lewej) rozmawiają z posłanką Krystyną Skowrońską, wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa przy trofeum zdobytym przez ich pradziadka w Berlinie w 1932 / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak

Na wystawie zaprezentowano na liczne fotografie i informacje o najważniejszych osiągnięciach polskich sportowców lotniczych od zwycięstwa Franciszka Żwirki i Henryka Wigury w Challenge’u w 1932, po tegoroczne sukcesy polskich szybowników, modelarzy i pilotów samolotowych. W ekspozycji znalazły się również trofea zdobyte przez polskich lotników, w tym puchar za zwycięstwo w Challengu, który zdobyli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura (stał się polską własnością po kolejnym zwycięstwie duetu Jerzy Bajan/Gustaw Pokrzywka w 1934).

Jest to pierwsze tego charakteru przedsięwzięcie, które ma zwrócić uwagę polskich włodarzy na ogromne osiągnięcia polskich lotników sportowych i potrzebę prowadzenia aktywnej polityki państwa wspierającej lotnicze wychowanie polskiej młodzieży.

Otwarcia wystawy dokonali wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski i prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik. Uroczystość poprowadził przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa senator Włodzimierz Sitarz.

W uroczystości brała również udział grupa najwybitniejszych polskich sportowców lotniczych, którzy zdobywają aktualnie najwyższe trofea. Byli wśród nich: mistrz świata w szybownictwie w klasie 18-metrowej Zbigniew Nieradka, mistrz świata w akrobacji szybowcowej w kategorii unlimited Maciej Pospieszyński, a także wielokrotni mistrzowie, rekordziści i medaliści w latach ubiegłych, tacy jak Adela Dankowska, czy Wacław Nycz. Okazało się , że w sejmie RP działa wcale nie mała grupa obecnych i byłych pilotów sportowych, czy intsruktorów lotniczych.

W swoim wystąpieniu Włodzimierz Skalik zaznaczył, że w całej historii Polska zdobyła 1060 medali w zawodach międzynarodowych, z tego ponad 800 w ostatnich dwóch dekadach.

Wystawa ma miejsce w roku, w którym obchodzimy 80-lecie zwycięstwa załogi Żwirko/Wigura w międzynarodowych zawodach Challenge w 1932 i ich śmierci w wypadku lotniczym kilkanaście dni później. Wśród zaproszonych gości znaleźli się też potomkowie najsłynniejszego polskiego pilota Franciszka Żwirki – dwoje jego prawnucząt: Agnieszka Żwirko-Niwińska i Rafał Żwirko-Niwiński.

Po otwarciu wystawy odbyło się spotkanie z przedstawicielami Sejmu i Senatu, prezesem Aeroklubu Polskiego w salach Senatu RP. Mówiono także o możliwości kształtowania postaw i zdolności dzisiejszej polskiej młodzieży poprzez modelarstwo i lotnictwo sportowe, które jednak wymagają bardziej aktywnego wsparcia ze strony państwa.

Wystawę zorganizował Aeroklub Polski przy współpracy Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa oraz kancelarii Sejmu i Senatu RP.

W październiku wystawa będzie prezentowana w Sejmiku Województwa Śląskiego. Tam również w uroczystości otwarcia wezmą udział polscy mistrzowie sportów lotniczych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.