Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatnia misja HMS Edinburgh

Marynarka wojenna, 28 września 2012

Royal Navy poinformowała o wypłynięciu w morze niszczyciela rakietowego typu 42 HMS Edinburgh na swoją ostatnią misję.

HMS Edinburgh wychodzi z portu w Portsmouth / Zdjęcie: Royal Navy

Uroczyste wyjście z macierzystego portu w Portsmouth HMS Edinburgh odbyło się w poniedziałek 24 września. Okręt udał się w kierunku wód południowego Atlantyku. Przez najbliższe miesiące jednostka będzie angażowana w szereg działań operacyjnych, w tym związanych ze zwalczaniem zjawiska piractwa i nielegalnego przemytu narkotyków. Jednym z głównych obszarów zainteresowania niszczyciela będzie zachodnie wybrzeże Afryki.

Misja w jaką udał się HMS Edinburgh jest wyjątkowa, bowiem jest zarazem ostatnią jakiej realizacji podejmie się ta jednostka przed jej wycofaniem ze służby. Wraz z jej zakończeniem okręt uda się w rejs po wodach zachodniego Atlantyku, dokując w portach na Karaibach i w USA. Jego powrót do macierzystego Portsmouth planowany jest na marzec 2013.

Wówczas HMS Edinburgh zostanie najprawdopodobniej wycofany ze służby i sprzedany, o ile znajdą się na niego chętni (Okręty Royal Navy na sprzedaż, 2012-08-13). Realizacja tych planów będzie zarazem oznaczać koniec eksploatacji niszczycieli rakietowych typu 42 w Royal Navy. HMS Edinburg to ostatnia jednostka tej klasy, która pozostała w strukturach brytyjskiej marynarki wojennej po tym, gdy 27 września br., uroczyście pożegnany został HMS York.

Rezygnacja z użytkowania niszczycieli typu 42 związana jest z drastycznymi planami cięć budżetowych jakie w ostatnich latach nałożone zostały na brytyjskie ministerstwo obrony (Mniejsza Royal Navy, 2010-12-16). Innymi ofiarami oszczędności budżetowych są, m.in. lotniskowiec HMS Ark Royal i myśliwce pokładowe Harrier GR (Koniec epoki..., 2010-11-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.