Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indyjska straż przybrzeżna bez nowych śmigłowców

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 września 2012

Ministerstwo obrony Indii poinformowało o wstrzymaniu przetargu na 16 lekkich śmigłowców wielozadaniowych dla straży przybrzeżnej. Powodem była niewystarczająca liczba oferentów.

 Planowane do zakupu śmigłowce najprawdopodobniej zastąpią obecnie wykorzystywane HAL Chetak (na zdjęciu w barwach marynarki wojennej Indii) / Zdjęcie: US Navy

Zaproszenie do składania ofert w związku z planowanym przetargiem zostało wystosowane przez indyjskie MO w połowie 2011. New Delhi zależało na nabyciu 16 lekkich śmigłowców z przeznaczeniem przede wszystkim do zadań patrolowych oraz SAR.

W odpowiedzi swoje oferty wysłały dwa przedsiębiorstwa: Hindustan Aeronautics Limited (HAL) oferujące rodzimą konstrukcję Dhruv (Niechciany Dhruv, 2011-05-26) oraz Eurocopter z AS565 MB Panther. Ten drugi został też niedawno wystawiony w innym indyjskim przetargu, na 56 lekkich śmigłowców wielozadaniowych na marynarki wojennej tego państwa (AS565 w indyjskim przetargu?, 2012-08-28).

Jak się okazuje, powodem niedawnej decyzji o wstrzymaniu przetargu była właśnie zbyt mała liczba jego uczestników. Po odrzuceniu oferty Eurocoptera, która miała nie spełniać wymogów technicznych wyszczególnionych w RFP, w rywalizacji pozostał już tylko HAL.

W takiej sytuacji MO musiało odwołać cały przetarg, gdyż prawo dotyczące zamówień sprzętowych dla wojska - Defence Procurement Procedure - nie zezwala na kontynuację procedury przy tylko jednym oferencie. Ogłoszenie nowego postępowania przetargowego, ze zmodyfikowanymi specyfikacjami technicznymi, planowane jest na pierwszy kwartał 2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.