Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powstaje rosyjski koncern zbrojeniowy

Przemysł zbrojeniowy, 27 września 2007

Prezydent Władimir Putin wniósł do rosyjskiego parlamentu projekt ustawy o utworzeniu państwowej korporacji Rostechnologia. Miałaby ona zajmować się opracowywaniem, produkcją i sprzedażą wyrobów zaawansowanych technologicznie. Rostechnologia ma przejąć kontrolę nad specjalizującym się w handlu bronią FRUP Rosoboronexport i jego spółkami zależnymi.

Według projektu ustawy, Rosoboronoexport ma zostać przekształcony w spółkę akcyjną. 100% tych akcji będzie stanowić część kapitału założycielskiego Rostechnologii. Nad szczegółami projektu pracują obecnie Komitety ds. przemysłu i obronności. Putin przejął inicjatywę w tej sprawie od rządu, który pierwotnie pracował nad projektem ustawy.

Koncepcja powstania Rostechnologii pojawiła się w 2005. Jej autorem był szef Rosoboronoexportu, Siergiej Cziemiezow. Według jego projektu nowy koncern będzie podlegać bezpośrednio prezydentowi, co uniezależni go od wpływów rządu. Takiej koncepcji sprzeciwiał się były premier Michaił Fradkow. Gdy Fradkow odszedł z urzędu, na jego miejsce przewidywany był Siergiej Iwanow - do niedawna minister obrony. Zastępcą Iwanowa, odpowiedzialnym za przemysł, miał zostać Siergiej Cziemiezow. Tak się jednak nie stało.

Wniesienie projektu ustawy jest przez rosyjskich analityków oceniane jako rodzaj rekompensaty dla Cziemiezowa. Teraz będzie on mógł realizować swoje koncepcje bez większych przeszkód. Rosoboroexport już od kilku lat przejmuje kontrolę nad kolejnymi sektorami - poza handlem bronią jest to produkcja samochodów, dostarczanie paliwa na lotniskach, produkcja specjalnych rodzajów stali, a od niedawna także łożysk. Teraz ten obszar może jeszcze bardziej się poszerzyć.

Prezydent Putin skierował do parlamentu także ustawę o zmianie prawa o międzynarodowej współpracy wojskowo-technicznej. Obie ustawy rosyjski parlament powinien przyjąć w czasie sesji jesiennej, być może już w październiku.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.