Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Powstaje rosyjski koncern zbrojeniowy

Przemysł zbrojeniowy, 27 września 2007

Prezydent Władimir Putin wniósł do rosyjskiego parlamentu projekt ustawy o utworzeniu państwowej korporacji Rostechnologia. Miałaby ona zajmować się opracowywaniem, produkcją i sprzedażą wyrobów zaawansowanych technologicznie. Rostechnologia ma przejąć kontrolę nad specjalizującym się w handlu bronią FRUP Rosoboronexport i jego spółkami zależnymi.

Według projektu ustawy, Rosoboronoexport ma zostać przekształcony w spółkę akcyjną. 100% tych akcji będzie stanowić część kapitału założycielskiego Rostechnologii. Nad szczegółami projektu pracują obecnie Komitety ds. przemysłu i obronności. Putin przejął inicjatywę w tej sprawie od rządu, który pierwotnie pracował nad projektem ustawy.

Koncepcja powstania Rostechnologii pojawiła się w 2005. Jej autorem był szef Rosoboronoexportu, Siergiej Cziemiezow. Według jego projektu nowy koncern będzie podlegać bezpośrednio prezydentowi, co uniezależni go od wpływów rządu. Takiej koncepcji sprzeciwiał się były premier Michaił Fradkow. Gdy Fradkow odszedł z urzędu, na jego miejsce przewidywany był Siergiej Iwanow - do niedawna minister obrony. Zastępcą Iwanowa, odpowiedzialnym za przemysł, miał zostać Siergiej Cziemiezow. Tak się jednak nie stało.

Wniesienie projektu ustawy jest przez rosyjskich analityków oceniane jako rodzaj rekompensaty dla Cziemiezowa. Teraz będzie on mógł realizować swoje koncepcje bez większych przeszkód. Rosoboroexport już od kilku lat przejmuje kontrolę nad kolejnymi sektorami - poza handlem bronią jest to produkcja samochodów, dostarczanie paliwa na lotniskach, produkcja specjalnych rodzajów stali, a od niedawna także łożysk. Teraz ten obszar może jeszcze bardziej się poszerzyć.

Prezydent Putin skierował do parlamentu także ustawę o zmianie prawa o międzynarodowej współpracy wojskowo-technicznej. Obie ustawy rosyjski parlament powinien przyjąć w czasie sesji jesiennej, być może już w październiku.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.