Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prezentacja Caracala

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 30 września 2012

W Parzęczewie koło Łodzi miała miejsce prezentacja dla wojska i służb mundurowych pistoletów samopowtarzalnych Caracal. Broń opracowano w ZEA, jest produkowa na miejscu i w Niemczech.

Zaproszonym przedstawicielom wojska, policji i innych służb mundurowych, w tym formacji specjalnych, zaprezentowano wchodzący na europejski rynek pistolet Caracal F. Jest to broń, która w zamyśle twórców ma rzucić wyzwanie i zdetronizować Glocka / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Caracal to pistolet samopowtarzalny opracowany przez austriackiego konstruktora Wilhelma Bubitsa współpracującego wcześniej m.in. z Steyr-Mannlicher i Glockiem (przypisuje mu się stworzenie słynnego G17) na zlecenie Caracal International z Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Broń składająca się z 28 części działa na zasadzie wykorzystania energii krótkiego odrzutu lufy.

Caracal F ma mechanizm spustowy z wyłącznym częściowym samonapinaniem i mechanizm uderzeniowy typu iglicznego. Standardowy magazynek mieści 18 nabojów, stąd też producent oferuje do broni także urządzenie do szybkiego ładowania. Na zdjęciu niemiecka odmiana Caracala, z nacięciami do przeładowania także w przedniej części zamka, których pozbawiony jest bliskowschodni model. W Polsce oficjalnym przedstawicielem, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i mundurowych, jest warszawskie przedsiębiorstwo Hubertus Pro Hunting / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Caracal ma szkielet z tworzywa sztucznego z uniwersalną szyną montażową w przedniej części i występuje w trzech odmianach: pełnowymiarowej F z 104-mm lufą i standardowym 18-nabojowym magazynkiem i kompaktowej C z 90-mm lufą z 15-nabojowym magazynkiem, zaś niedługo ma być sprzedawana także odmiana subkompaktowa SC z 86-mm lufą. Broń ma szkielet z tworzywa sztucznego, nie została wyposażona w nie ma żadnych bezpieczników zewnętrznych i składa się z 28 części.

W przeciwieństwie do najsłynniejszego konkurenta, lufa Caracala ma klasyczny przewód. Pistolet ma bardzo przyjazny dla użytkownika spust, bardzo miękki odrzut. Na zdjęciu dublet, widać dwie łuski unoszące się jeszcze w powietrzu i bardzo niewielkie zejście broni z linii celowania przy szybkim strzelaniu / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Caracal F powstał w 2007, ale na amerykańskim i europejskim rynku oferowana jest dopiero od 2011/2012. Do tej pory partia 25 tys. pistoletów Caracal trafiła w ręce policjantów i celników z ZEA, jak też funkcjonariuszy francuskich resortów siłowych. Broń produkowana jest w ZEA w zakładach Tawazun Holding, jak też w niemieckim oddziale w Suhl. To właśnie modele z Niemiec, nieznacznie różniące się pod względem jakości wykonania, tolerancji i drobnych szczegółów technicznych (m.in. nacięcia w przedniej części zamka, pomagające przeładować pistolet) są sprzedawane na rynku europejskim. Do pistoletu opracowano też dodatkowe wyposażenie m.in. w postaci dostawnej kolby.

Caracal F jest typowym pistoletem dla wojska i policji, stąd wyposażono go w takie, a nie inne standardowe przyrządy celownicze / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Obecnie produkowane modele nie mają możliwości dostosowania szerokości i długości chwytu do ręki strzelca. Niemniej, jak twierdzili obecni na prezentacji przedstawiciele Caracala, taka odmiana ma pojawić się w 2013. Dodatkowymi elementami będą też zewnętrzny bezpiecznik oraz zwalniacz iglicy. Wszystko po to, aby lepiej spełnić wymagania wojska i formacji mundurowych.

W przyszłym roku w Europie ma się pojawić nie tylko zmodyfikowany Caracal z wymiennymi wkładkami, pozwalającymi dostosować chwyt do dłoni strzelca, ale także pistolet samopowtarzalny CC10 (karabinek na amunicję pistoletową) w dwóch odmianach: LB z długą 410-mm i SB z lufą długości 235 mm (na zdjęciu) / Zdjęcie: Caracal International

Na marcowych targach IWA w Norymberdze ma zadebiutować nowy pistolet samopowtarzalny (karabinek do amunicji pistoletowej) CC10, zasilany z takich samych 15- i 18-nabojowych magazynków, jak Caracal, jak też nowego magazynka o pojemności 30 nabojów, który również będzie można używać w pistoletach. W przyszłości producent zamierza też stworzyć na jego bazie odmianę samoczynno-samopowtarzalną, czyli pistolet maszynowy, podobnie, jak miało to miejsce w przypadku włoskiej Beretty Cx4/Mx4 (Beretta Mx4 dla Indii, 2011-03-04).

Ciekawostką jest, że od kilku lat można zaobserwować powrót do łask pistoletów maszynowych, głównie do naboju 9 mm x 19 - niedawno zaprezentowano czeski CZ Scorpion EVO 3A1, szwajcarski B&T APC 9 (Nowy B&T APC 9, 2011-10-23), szwajcarsko-amerykański  KRISS Super V Vektor SMG (KRISS w Polsce, 2011-09-07), izraelski IWI UZI Pro (UZI Pro w 2011, 2011-07-13), czy brazylijski Taurus MT9 G2.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.