Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

5 terminal Heathrow otwarty

Lotnictwo cywilne, 15 marca 2008

W piątek odbyło się uroczyste otwarcie 5. terminala London Heathrow Airport, największego wolnostojącego brytyjskiego budynku, który pochłonął 4,3 mld GBP.


Budowa ogromnego terminala zmniejszy tłok na Heathrow, jednak nie doprowadzi do zwiększenia ruchu lotniczego. To może zapewnić dopiero wybudowanie nowego pasa startowego i 6 Terminala (zobacz: Większe Heathrow) / Zdjęcie: BAA

W uroczystości wzięła udział królowa Elżbieta II. Ta sama, która 53 lata temu otwierała pierwszy budynek terminalowy na Heathrow, dzisiejszy Terminal 2. Pierwsi pasażerowie skorzystają z nowego obiektu 27 marca. Będą to osoby lecące do Hong Kongu.

W 2007 Heathrow przyjął 68 mln pasażerów, czyli średnio 186 tys. osób dziennie, o 60 tys. więcej, niż przewidywali projektanci. W związku z szybko rozwijającym się ruchem lotniczym władze lotniska rozważały budowę nowego terminala już w 1982. Zgodę rządu otrzymano jednak dopiero w 2001. Rok później rozpoczęła się budowa obiektu, położonego w zachodniej części portu, między północnym i południowym pasem startowym.

Jest to jeden z większych wolnostojących budynków w Europie i największy w Wielkiej Brytanii. Ma 396 m długości, 170 m szerokości i wysokość 40 m, czyli 13-piętrowego wieżowca. Jego budowa pochłonęła 4,3 mld GBP i zmusiła do zmienienia koryt dwóch strumieni.

Obecnie obiekt nie jest w pełni ukończony. Trzecia hala zostanie oddana do użytku w 2011, zwiększając liczbę jednorazowo przyjmowanych samolotów z obecnych 50 do 60. Już teraz jednak Terminal 5A jest przystosowany do obsługiwania Airbusów A380.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.