Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zderzenie okrętów US Navy

Marynarka wojenna, 14 października 2012

W czasie ćwiczeń u wschodnich wybrzeży USA krążownik zderzył się z atomowym okrętem podwodnym. Oba okręty są uszkodzone.

Do zderzenia doszło 13 października ok. 15:30 czasu lokalnego. Obserwatorzy z pokładu krążownika klasy Aegis  USS San Jacinto (CG 56, zdjęcie: US Navy) dostrzegli peryskop zanurzonego atomowego okrętu podwodnego USS Montpelier (SSN 765) z odległości ok. 150 m. Mimo natychmiastowej komendy cała wstecz musiało dojść do zderzenia.

Uszkodzenia obu okrętów są dopiero oceniane. Wiadomo, że krążownik ma uszkodzoną osłonę stacji hydrolokacyjnej. Zderzenie nie naruszyło siłowni atomowej okrętu podwodnego. Tuż po zderzeniu wyszedł on w położenie nawodne. Z załóg okrętów nikt nie został poszkodowany.

Oba okręty uczestniczące w incydencie bazują w Norfolk. Oba odegrały historyczne role w atakach USA na Irak. USS San Jacinto był pierwszym, który wystrzelił pociski samosterujące BGM-109 Tomahawk w operacji Desert Storm. Z kolei z USS Montpelier wystrzelono pierwsze Tomahawki w operacji Iraqi Freedom.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.