Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wielkie manewry wokół Okinawy

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 07 listopada 2012

Od poniedziałku trwają jedne z największych w br. połączonych amerykańsko-japońskich manewrów, o kryptonimie Keen Sword. Ćwiczenia zostały już skrytykowane przez władze w Pekinie i uznane za prowokację.

Na pierwszym planie niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS John S. McCain (DDG 56) w czasie manewrów Keen Sword 2010 / Zdjęcie: US Navy

Rozpoczęte w poniedziałek manewry mają trwać 12 dni. Bierze w nich udział ponad 34 tys. (niektóre źródła podają 37 tys.) żołnierzy japońskich sił samoobrony, wraz z 10-tysięcznym kontyngentem wojsk amerykańskich. Większość zaplanowanych ćwiczeń realizowana będzie na wodach wokół należącej do Japonii wyspy Okinawa.

Pomimo zapewnień władz obu państw, co do czysto szkoleniowego charakteru prowadzonych manewrów, wielu ekspertów dostrzega w nich podtekst chiński. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ćwiczenia realizowane niedaleko zespołu wysp Senkaku/Diaoiu. Japonia od lat spiera się z ChRL oraz Tajwanem o prawo do kontroli nad nimi. W ostatnich miesiącach doszło do zaostrzenia sytuacji, czego przejawem była fala antyjapońskich protestów, jakie przelały się po ulicach większych chińskich miast (Zaostrzenie sytuacji wokół Senkaku/Diaoiu, 2012-09-17).

Często powodem wzrostu napięć wokół Senkaku/ Diaoiu są prowokacje ze strony ChRL, która regularnie wysyła swoje okręty wojenne oraz jednostki patrolowe na wody formalnie kontrolowane przez Japonię (Chińskie okręty niedaleko Senkaku/Diaoiu, 2012-10-01, Kolejna prowokacja na Morzu Wschodniochińskim, 2012-10-19).

O chińskim podtekście realizowanych obecnie manewrów może też świadczyć fakt, że pierwotnie jedno z zaplanowanych do przeprowadzenia ćwiczeń zakładało symulację lądowania na plażach Okinawy oddziałów desantowych i próby odbicia przez nie wyspy, zajętej wcześniej przez żołnierzy państwa trzeciego. Według przekazów japońskich mediów, organizatorzy mieli ostatecznie zrezygnować z powyższych planów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.