Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hiszpanie zgadzają się na Aegis

Marynarka wojenna, 19 listopada 2012

Hiszpania poinformowała wczoraj o zakończeniu prac komisji przygotowawczej do przyjęcia 4 amerykańskich niszczycieli wyposażonych w system zarzadzania walką Aegis z pociskami antybalistycznymi na pokładzie, w bazie marynarki wojennej w Rocie.

Głównym uzbrojeniem niszczycieli typu Arleigh Burke są pociski rakietowe. Każdy z nich dysponuje 96 pionowymi wyrzutniami dla pocisków rodziny Harpoon, Tomahawk, RIM-66/-162. Kilkanaście niszczycieli przystosowano do przenoszenia antybalistycznych SM-3. Na zdjęciu USS Porter (DDG 78) / Zdjęcie: US Navy

Wstępną zgodę na rozmieszczenie na swoim terenie amerykańskich okrętów z systemem Aegis Hiszpania ogłosiła jeszcze w październiku 2011. Specjalne porozumienie w tej sprawie wymagało naniesienia poprawek do bilateralnej hiszpańsko-amerykańskiej umowy o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, co zostało dokonane przed kilkoma tygodniami.

Wraz z ogłoszoną wczoraj decyzją, zakończyła prace specjalna dwupaństwowa komisja, składająca się przedstawicieli hiszpańskiego ministerstwa obrany oraz sztabu generalnego, a także amerykańskiego US Military's European Command (EUCOM). Jej zadaniem było dopracowanie szczegółów dotyczących stacjonowania w bazie marynarki wojennej w Rocie 4 amerykańskich niszczycieli typu Arleigh Burke. Wraz z ogłoszoną na początku br. przez US Navy decyzją, wiadomo że do Hiszpanii skierowane zostaną następujące jednostki: USS Ross, USS Donald Cook i USS Porter (Okręt US Navy zderzył się z tankowcem, 2012-08-12) z bazy w Norfolk oraz USS Carney z Mayport. Pierwsze dwa okręty mają dotrzeć do Roty w 2014, pozostałe w rok później.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.