Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izrael wstrzymał loty F-16I

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 21 marca 2008

Lotnictwo wojskowe Izraela zawiesiło dzisiaj loty treningowe samolotów F-16I z powodu podejrzenia, że wyposażenie ich kabin może wywoływać raka.

W kabinach samolotów F-16I wykryto formaldehyd, który jest środkiem kancerogennym (wg CIOP wchłaniany drogą oddechową może powodować nowotwory jamy ustnej, gardła, płuc). Badania podjęto po sygnałach od pilotów, którzy skarżyli się na złe samopoczucie wywołane przykrym zapachem. O wynikach dochodzenia poinformowano koncern Lockheed Martin, producenta samolotów. Teraz mają zostać przeprowadzone wspólne testy samolotów.

Lockheed Martin dostarcza obecnie Izraelowi partię 102 myśliwców F-16I. Po zakończeniu dostaw Izrael ma dysponować ok. 330 F-16. Będzie to największa flota samolotów tego typu po USA.

Program dostaw F-16I jest finansowany ze środków amerykańskich (FMF, po ok. 45 mln USD za egzemplarz, Izrael uzyskał też offset, w ramach którego produkuje m.in. podzespoły F-16 dostarczanych Polsce...). 102 samoloty mają kosztować 4,4 mld USD. Pierwsze 2 F-16I dostarczono do Izraela w lutym 2004.

F-16I Sufa (Sztorm) to specjalna, dwumiejscowa odmiana F-16C/D Block 50/52, sprzedanego m.in. Polsce, opracowana na zamówienie Izraela. Część jego wyposażenia pochodzi od dostawców izraelskich. Zasięg F-16I został zwiększony dzięki zbiornikom konforemnym o ok. 50% w stosunku do standardowych F-16.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.